Начало Последно добавени Кой води в тях: Защо „колебаещи се“ щати за толкова важни за изборите в САЩ

Кой води в тях: Защо „колебаещи се“ щати за толкова важни за изборите в САЩ

от CrimesBG
0 коментара

Изходът от изборите за президент на САЩ зависи от резултата в 7 ключови щата. Наричат ги "колебаещи се". Но какво значи това? И как така точно те ще определят кой ще е новият американски президент? Обяснението е в следващите редове.

Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания, Северна Каролина, Уисконсин. Запомнете тези имена. Това са американските щати, които по всяка вероятност ще предопределят как ще се казва новият американски президент.

Заради това и двамата кандидати – Доналд Тръмп от Републиканската партия и Камала Харис от Демократическата, се отправят именно към тях в последния ден от предизборната кампания.

Късно в понеделник, ден преди вота на 5 ноември, се очаква Тръмп да има изяви в Северна Каролина, Пенсилвания и Мичиган, а Харис да посети Пенсилвания.

С какво тези щати са по-различни от другите? Защо ги наричат "колебаещи се"? И защо точно те се смятат за ключови? Ето отговорите.

Особености на американската система

За разлика от вота за президент в България, в САЩ той не е пряк. Това означава, че избирателите там всъщност гласуват за свои представители в т.нар. електорален колеж, който след това гласува от тяхно име кой да стане президент.

Тези хора се наричат електори и обикновено са или от Републиканската, или от Демократическата партия. Всеки щат излъчва определен брой такива представители, като колкото по-голямо е населението на щата, толкова повече са неговите електори.

В повечето щати кандидатът, събрал повече гласове, получава всички електори от щата. Общо за САЩ тези представители са 538, а президент става кандидатът, който получи подкрепата на мнозинството от тях.

Така в крайна сметка не е решаващ общият брой събрани гласове на национално ниво, а резултатът в отделите щати. През 2016 г., например, кандидатката на демократите Хилари Клинтън взе общо 3 млн. гласа повече от Тръмп, но получи по-малък брой електори заради разпределението на щатско ниво и президент стана именно Тръмп.

САЩ се състоят от общо 50 щата, като в мнозинството от тях на изборите няма интрига – в тях традиционно избирателите винаги гласуват за същата партия.

В седем щата обаче това не е така. Там както демократите, така и републиканците имат своите шансове за победа.

Тези ключови колебаещи се щати са:

  • Аризона
  • Джорджия
  • Мичиган
  • Невада
  • Пенсилвания
  • Северна Каролина
  • Уисконсин.

Да вземем за пример Пенсилвания – един от щатите, които и Харис, и Тръмп посетиха многократно и на които отделиха специално внимание по време на кампанията.

Сега от него ще бъдат излъчени 19 електори – най-големият брой спрямо всички "колебаещи се" щати.

През 2020 г. той беше спечелен от претендентът на демократите Джо Байдън – с 50% срещу 48,8% за републиканеца Тръмп или само около 82 000 гласа разлика. На изборите през 2016 г. обаче там спечели Тръмп с 48,2% срещу демократката Хилари Клинтън с 47,5%.

А какво показват прогнозите сега

Колкото до очакванията за тези избори, различните социологически проучвания показват минимални разлики между Харис и Тръмп в седемте колебаещи се щата.

По данни на агенция ФайвТриЕйт, цитирани от ABC News и BBC, те изглеждат така:

  • Аризона – Тръмп води с 3 пункта;
  • Джорджия – Тръмп води с 1 пункт;
  • Мичиган – Харис води с под 1 пункт;
  • Невада – Тръмп води с под 1 пункт;
  • Пенсилвания – Тръмп води с под 1 пункт;
  • Северна Каролина – Тръмп води с 1 пункт;
  • Уисконсин – Харис води с под 1 пункт.

Тези разлики обаче са толкова малки и са в рамките на статистическата грешка, че за момента е невъзможно да се каже кой от двамата претенденти има предимство.

РЕШАВА СЕ СЪДБАТА НА СВЕТА! ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ НАЙ-ВАЖНОТО ЗА ИЗБОРИТЕ, КОИТО ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ХОДА НА ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ!

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.