Напоследък се наблюдава притеснителната тенденция за увеличаване на случаите на атипична или т. нар. “ходеща” пневмония, алармират общопрактикуващи лекари. Тя лесно се бърка с грип, пише "Труд".
Дали сме хванали някой обикновен вирус или COVID-19, често е трудно да разберем, без да си направим тест. Той е препоръчителен във всички случаи, за да може да се назначи най-подходящото лечение, съветват лекари.
Обяснява се, че грипът се разпознава най-лесно по бързото и остро начало на симптомите и влошаването на здравословното ни състояние.
За последната седмица в Националния център по заразни и паралезитни болести са доказани 4 грипни вируса A(H1N1)pdm09 и един грипен вирус B/Victoria.
Но докато това са заболявания с вирусни причинители, то въпросната “ходеща” пневмония е бактериална инфекция, най-често причинена от Mycoplasma pneumoniae.
Най-характерният за нея симптом е дълбоката, влажна кашлица, придружена със жълти или зелени секрети за разлика от сухата кашлица при вирусната. А както подсказва и името ѝ, в повечето случаи клиничната картина се развива без сериозно влошаване на общото състояние, т. е. караме заболяването на крак.
Именно това е и основната разлика с “обикновената” пневмония. Това е свързано и с факта, че в повечето случаи засяга предимно деца и млади хора без придружаващи заболявания. Могат да се проявят и типични грипоподобни симптоми като треска, главоболие, болки в мускулите и отпадналост.
И въпреки че те в повечето случаи са по-леки и не изискват да бъдем на легло няколко дни или да ни приемат в болница, това не значи, че не се нуждаем от конкретно лечение. Тъй като заболяването е с бактериален причинител, то включва антибиотици.
Добре е курсът да започне максимално скоро, но това се случва рядко, защото “ходещата” пневмония често се бърка с обикновен грип или вирус. Както и вирусната пневмония, и тази се открива най-лесно и достоверно с рентгенова снимка, коментират лекари.
Доц. д-р Дончо Дончев, ръководител на Отделението по аудиология и отоневрология във ВМА: Студът и влагата „събуждат” синузита
Най-общо, синузитите се делят на остри – протичащи за период до около месец-месец и половина, и хронични. При вторите възпалението продължава от 3 месеца нагоре и може да се окаже проблем доживот. Ако хроничните синузити не се лекуват както трябва, се създават условия да се изострят периодично – например, в студения есенно-зимен сезон.
Има и алергични заболявания на околоносните кухини, но те са характерни предимно за пролетно-летния сезон, когато е пикът на алергените. Те протичат и доста по-различно – понякога с пълно запушване на носните ходове и силно затруднено дишане.
За острото начало на синузита е характерно, че започва със силна болка, температура, втрисане и обилна секреция от носа.
Но всяка хрема, която продължава повече от 2 седмици, буди подозрения за синузит.
Обикновено за този период тя е преминала през обичайните си трансформации – от водниста и обилна с кихавици, през по-вискозни, до гъсти гноевидни секрети. Тогава можем да мислим, че се касае за развитието на синузит.
Обикновено острият синузит е едностранен и се комбинира с различни общи оплаквания – като внезапно започващо главоболие, сълзотечение, висока температура с тръпки по тялото, отпадналост.
Докато хроничният обикновено е с по-вели симптоми – продължителна хрема, тежест в лицевата област при навеждане, упорито главоболие, което е локализирано в дадена част – например, челото над веждите или слепоочието, или пък дълбоко в тилната част.
Секретите обикновено се стичат към гърлото. При младежите, които развиват хроничните форми, обаче, може да има и обилна секреция през ноздрите.
За успешното лечение са важни и т. нар. посявки, при които се изолират болестотворните микроорганизми в секретите и се определя чувствителността им към съответния антибиотик.
Артрит и ревматизъм напомнят за себе си
Атмосферното налягане и промяната във влажността влияят и на опорно-двигателната система. Тогава се обострят болести, като артрит, ревматизъм и други хронични заболявания на ставите и костите. Обикновено се засилват симптомите на остеоартрит – болките в ставите се усилват през студените и влажни дни, а подвижността на крайниците често е ограничена.
Много хора с ревматични заболявания усещат тежест в костите и ставите, като тези симптоми могат да се влошат при рязка смяна на времето.
Ревматоидният артрит е хронично възпалително ставно заболяване, което засяга предимно хора (по-често жени) между 40 и 70-годишна възраст.
Различава се от обикновеното стареене на хрущяла по автоимунния си характер и това, че обикновено протича като системно заболяване – може да засяга освен ставите, и другите органи и системи при продължителен ход, уточнява д-р Адриана Камбурова, част от екипа на Отделението по ревматология на ВМА.
Тя обяснява, че то предизвиква възпаление и увреждане на ставите, като може да засегне почти всички стави в човешкото тяло, както и може да доведе до органни увреждание при дълъг и агресивен ход на болестта.
Провокиращи фактори могат да бъдат инфекции, стресови ситуации, трамва, хирургични интервенции и други, пояснява д-р Камбурова. При дебюта на болестта може да има и субфебрилна температура, загуба на тегло. Характерна е продължителната сутрешна скованост над 30 минути и често болка и скованост нощем, които будят пациента от сън.
Артритът е типичен – характеризира се с болка, оток, затопляне на ставите и силно ограничена подвижност. Лечението е комплексно и е необходимо мултидисциплинарен подход, посочва д-р Камбурова.