Какъв е хонорарът на холивудската звезда Джон Малкович, който постави в народния театър „Иван Вазов“ скандалната пиеса на Бърнард Шоу „Оръжията и човекът“? На този деликатен въпрос не отговарят нито директорът Васил Василев, нито министърът на културата Найден Тодоров, който наскоро се изложи с отменен концерт във Виена, където щеше да дирижира фантомен оркестър.
„Госпожо, моля ви за малко хигиена! Моля ви за малко култура“, усукваше той пред напористите въпроси на журналистката Соня Колтуклиева. После заяви, че нямал информация, но щял бил да провери и щял бил да оповести публично цифрите.
Според източници на в. “Уикенд“, гостът от Холивуд е получил 100 000 евро за постановката. Това била минималната сума, срещу която той е хваща да режисира постановка.
Десетки интелектуалци си напрягаха мозъчните клетки, за да превъзнасят скандалната пиеса и да обясняват какви платени простаци и наркокомани са протестирали пред театъра, излагайки ни пред чуденците.
Но никой не се опита да анализира какво би казал Дядо Вазов за пиесата
Щеше ли да е доволен, че някой хули българина и българското, което той възпяваше и величаеше през целия си живот. За Ботев няма да питаме, че той беше малко по-буен – поздравяваше с куршум и милваше със сабя!
Освен това Малкович живя около два месеца в София, като Народният театър е покрил и разходите му по пребиваването. Отначало той бил настанен в 5-звезден хотел в центъра на столицата, след което му бил предоставен взет под наем апартамент. Тук дойдоха съпругата и децата му.
Мнозина българи още се кланят на звездите от Холивуд, но някогашната Мека на киното отдавна не е това, което беше.
Днес той е изпаднал до нивото на пропаганден център на ЦК на Демократическата партия и основната му цел е да прокарва дневния ред на либерал-глобализма, доказвайки лозунга на идейния си брат Ленин, че за промиването на мозъците най-важно е киното.
И сега, преди проведените наскоро президентски избори в САЩ, много холивудски знаменитости се включиха активно на страната на ДП и кандидата й Камала Харис, като открито плашеха, че ще напуснат Америка, ако Тръмп победи.
Прекрасна закачка с тях си направи персоналът на летището в Далас, Тексас. Там, на миниборд, на който обикновено се рекламират кроасани, кремове за подмладяване и други неща от сорта, бе поставен следния надпис: „Всички холивудски звезди, които ще напускат Америка – в тази посока!“
Проверка из архивите в медийното пространство показват, че публикации още от пролетта на 2024 година замесват името му с още по-тлъст хонорар.
Ето какво пишат на 30 октомври, 2024 г. колегите от zajenata.bg, дни преди да гръмне истерията с „Оръжията и човекът“ :
Оказва се, че Джон Малкович е прекарал тайно в страната ни повече от половин месец, за да избира актьори от щатната трупа на Народния театър, които да участват в спектакъла „Оръжията и човекът“ по пиесата на Бърнард Шоу. Спектакълът ще е под режисурата на холивудската звезда, а репетициите ще започнат през октомври т.г.
Премиерата е предвидена за ноември на Голяма сцена в Народния театър
Малкович изрично поискал да не се вдига шум около неговата работа в София.
Той бе уловен от папараци в края на сегашния си дълъг престой в столицата ни, а след това от театъра официално обявиха, че световноизвестният актьор е избирал актьорите за „Оръжията и човекът“.
Мълвата в театралната гилдия упорито носи, че Джон Малкович ще прибере хонорар от 200 000 евро, освен това ще получи солиден хонорар и за всяко играно представление. През февруари м.г., заедно с литовската актриса Ингеборга Дапкунайте, той гостува на сцената на Народния като актьор със спектакъла „В самотата на памуковите полета“ от Бернар-Мари Колтес на режисьора Тимофей Кулябин. Цената на билетите беше 400 лева, но въпреки това те бяха изкупени и за трите представления буквално за ден.
„Оръжията и човекът“ е пиеса в три действия от световноизвестния ирландскидраматург Бърнард Шоу, поставена за първи път през 1894 г. в театър „Авеню“ в Лондон. Чрез езика на комедията и похватите на сатирата текстът цели да осмее обществените настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Именно заради това си намерение авторът избира за заглавие на пиесата цитат от английския превод на началото на античната епическа поема „Енеида“ на Вергилий“, обясниха от Народния театър в официалния анонс за спектакъла.
Първоначално персонажите в пиесата нямат лични имена, но в стремежа си към реалистично звучене Бърнард Шоу достига до идеята да постави описаните взаимоотношения и събития в контекста на наскоро приключилата на Балканите Сръбско-българска война. Така в място на действието се превръща домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на битката при Сливница през 1885 г.
Режисьорът Джон Малкович поставя известната пиеса на Шоу за втори път в кариерата си. През 1985 г., той режисира „Оръжията и човекът“ в театър „Circle in the Square“ в Ню Йорк. В постановката участват актьорите Кевин Клайн (по-късно заменен от самия Малкович), Глен Хедли и Руал Хулия, а представлението се радва на голям зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.
От театъра обаче спестяват една важна подробност – че пиесата, свързана с българската история, всъщност осмива българите.
„Оръжията и човекът“ на известния британски писател от ирландски произход Бърнард Шоу е преведена и издадена у нас 124 години след премиерата й в Лондон. Предизвикала е възражения, полемики, разпалвала е честолюбия. Нейният автор е обвиняван в тенденциозно отношение към България и българите. Шоу никога не е идвал в България.
Така или иначе тази пиеса има значимо място в творчеството на великия драматург
Тя е знак за историята на предразсъдъците, за драмите на себепознанието и за трудния път на европейските народи едни към други. Не на последно място пиесата ни показва колко значим за корективната идентичност е погледът на другия. Интересно е дали световноизвестният американски актьор, режисьор и продуцент Джон Малкович ще направи нов прочит на скандалната за българите пиеса, в която в края на ХIХ век те са осмени, че не се къпят и не знаят да четат.
Тон на скандала даде рапърът Иван Динев – Устата, който изпрати отворено писмо до директора на Народния театър Васил Василев и до служебния министър на културата Найден Тодоров, като им зададе един основен въпрос: Кой позволи на Джон Малкович да се гаври с българите в Народен театър „Иван Вазов“?“.
„Бърнард Шоу е носител на Нобелова награда за литература, но е „абсолютен невежа по география и история“ – това не са мои думи, а на самия него.
Нямам представа дали заради „шоуто“ в името си избира Българо-сръбската война за действие на своята пиеса, но в нея въпреки непознаването на България и българите, което самият той никога не е крил, съвсем целенасочено се обижда българската нация от онова време с изтъкването на нелепи факти като това, че цял живот не се къпят, че в България има сериозна съпротива на сапуна, че домовете им са обзаведени безвкусно, че липсата им на хигиена ги прави варвари, че имат една-единствена библиотека в цялата страна само с два рафта и няколко оръфани книги на нея“, пише Устата.
Той припомня, че тази пиеса не е превеждана на български език близо 130 години и е забранявана многократно в световен мащаб. През 1903 г. е забранена във Виенския „Бургтеатър“, а през 1921 г. български студенти освиркват „комедията“ в Берлин и Виена, където впоследствие спектаклите са свалени от репертоара.
Тогава Бърнард Шоу обвинява българите в липса на чувство за хумор и неспособност да се надсмиват над себе си. Разбира се, не е прав, но мога да го оправдая, тъй като освен българския народ, не е познавал и българската литература с творби като „Бай Ганьо“ и „Криворазбраната цивилизация“, отбелязва Устата.
„Проблемът. с Бърнард Шоу тогава, а и с Джон Малкович днес е, че те се гаврят с една нация и нейните национални герои.
Но най-големият проблем е за директора на Народния театър и за всички нас като българи – това ли трябва да аплодираме в салоните? Знаете ли каква война е това за България? Колко доброволци хващат пушките и отиват да защитават току-що създаденото Отечество, Родина, Свободна България?
Тази пиеса е обида за всеки българин и не бива да бъде допускано тя да бъде поставяна на която и да е сцена в България, най-малко на тази на Народния театър „Иван Вазов“. Обратното не само би означавало, че сме съгласни с написаното в нея, а и че сме народ, който сам не уважава себе си и предците си, загинали за неговата свобода”, завършва писмото си Иван Динев – Устата.
От Народния не реагираха на апела му.
Източник: Флагман/Уикенд, Zajenata.bg,