В следващото НС ще влязат между 4 и 9 партии. От това зависи какъв ще е кабинетът. Този път политиците ще се потрудят да направят такъв. Това заявиха политическите анализатори Първан Симеонов и Димитър Ганев.
Партиите в следващия парламент, възможни коалиции
"Политиците ще се опитат да се разберат този път, няма къде да ходят – всички вървят надолу", заяви Симеонов.
"Предният път нямаше опит, а имаше игра, за да не стане. Този път ще има игра да стане. Ако влязат 9 партии, ще трябва да е между 4 участника, а ако влязат 7 – 3+ партии за кабинет", заяви Първан Симеонов.
"Ние говорим все пак две седмици преди изборите. Не е без значение какъв ще бъде резултатът. Едни 60 и малко депутати за ГЕРБ или едни 80 депутати за ГЕРБ са две напълно различни ситуации. ГЕРБ искат премиер с политическа физиономия, а ПП-ДБ равно отдалечен. Победителят на изборите ще може да наложи тезата си. Ако ГЕРБ направи по-добър резултат, с над 70 депутати, те ще диктуват. От сега да говорим за премиер е рано“, смята Димитър Ганев.
"Личността на премиера е големият препъни камък.За разлика от други кампании, сега няма ясни червени линии "никога с ГЕРБ" или "никога с ПП-ДБ".Нови избори биха били катастрофа. Изхабяването, умората, непрекъснато спадащата активност, може да докара до ситуация, до която след 3-4 месеца тези играчи да нямат възможност за нищо. Ще направят сега опит за кабинет, а кой ще е премиер ще е въпросът на въпросите“, добави Ганев.
По думите на Симеонов трябва премиерът да е по-скоро политически, за да е ясна отговорността.
Какво ще се случи с ДПС?
"ПП-ДБ ще поставят условието "без Пеевски" и с равно отдалечен премиер. ГЕРБ ще искат коалиционно споразумение и политически премиер.Възможно е всяка от страните да се откаже, за да има кабинет. Може би ПП-ДБ ще се откажат от равно отдалечения премиер, но ще искат правителство без Пеевски.
Въпросът е колко гласа ще си докара обаче той. Ако направи изненадващ резултат като миналите избори, това може да послужи като сигнална лампа, че трябва да се съберат с него и да направят нещо помежду си", каза Симеонов.
Според него трябва да има ясни отговорности, а не яркост.
Ганев призна, че политолозите са поставени пред сериозно предизвикателство при предвиждането на вота.
"Конфликта при ДПС е дълбок и тежък. В такава ситуация голяма част от респондентите отказват да отговарят на въпроса. Ние не сме сигурни колко е достоверна информацията ни заради това. Нашият инструментариум действа само на територията на страната освен това, а гласовете от Турция не са без значение”, смята Ганев.
"Ключов е въпросът доколко ще има мобилизация. Важно е дали Анкара ще се ангажира с някакъв процес, например както беше с ДОСТ", добави той.
Според Симеонов демокрацията в България е в опасност. Той призова всички да излязат и да гласуват, за да я спасят.
Избирателна активност
Според Ганев няма алтернатива и голям политически субект, който да може да преобърне картината. Именно заради това има апатия сред хората и отказ да гласуват.
Според него обаче, ако има някакво много голямо събитие преди вота, може да се очаква вдигане на избирателната активност.
"Очакванията са към Радев и това какво ще направи той. Той е алтернативата, но той сега няма да излиза на терена. Има очаквания към него", каза Симеонов.
"Нищо не би ме изненадало в следващия парламент. Все пак може в него да влязат между 4 дори и 9 партии, мен нищо не би ме изненадало", завърши той.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!