Най-лошата новина на десетилетието дойде от Китай

Най-големият потребител на петрол в света, Китай, официално достигна своя връх в индустрията. Потреблението на петрол в страната достигна своя връх през 2023 г. при 399 милиона метрични тона (около 8 милиона барела на ден) и се очаква да намалее с 1,3% през 2024 г., според Института за икономически и технологични изследвания CNPC.

Това, за което се предупреждаваше отдавна, се случи, макар и петнадесет години по-рано. За това пише ресурсът OilPrice.
За втората по големина икономика в света, която от десетилетия е неуморен двигател на глобалното търсене на петрол, новината е шокираща.

А търговците и доставчиците от цял ​​свят бяха просто разочаровани от тази новина. Наричат ​​я най-негативната от десетилетие насам.

Що се отнася до причините за тази промяна, те могат отчасти да се отдадат на електрическите превозни средства, които превземат китайските пътища.

До 2035 г. половината от автомобилния парк на страната се очаква да се състои от електрически превозни средства, според някои прогнози.
Този фактор, съчетан с увеличеното използване на алтернативни горива за камиони, се очаква да намали търсенето на бензин и дизелово гориво с 50% в сравнение с нивата от 2023 г. (ако прогнозите на CNPC са верни).

Какво означава това за вноса на суров петрол?

То също намалява. Вносът на суров петрол в Китай се очаква да падне до 344 милиона тона през 2024 г., поставяйки под въпрос господството на страната като двигател на растежа на световния пазар на петрол.
Въпреки забавянето на растежа на търсенето, Китай все още представлява значителна част от световния внос на суровини.
Гледайки по-напред, CNPC прогнозира спад от 25-40% в общото потребление на петролни продукти до 2035 г. Въпреки това, не всичко е обречено и мрачно за петрола.

Търсенето на нефтохимически суровини като нафта и втечнен нефтен газ се очаква да нарасне с 55%, подхранвано от разрастващата се пластмасова и химическа промишленост в Китай.
Анализаторите са уверени, че това вече не е просто еволюция в индустрията, а истинска революция. За производителите на суров петрол тази промяна е ясен сигнал, че е време за адаптация и иновации.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

Ужасяващи данни! Това се случва със здравето на човек, който е бит като дете

Тези 5 страни могат да оцелеят в ядрена война

9-годишният Божидар стана най-младият, извадил кръста на Богоявление СНИМКИ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече