82 % от привържениците на ГЕРБ-СДС предпочитат да бъде съставено правителство, дори и с компромис, докато 8 % от тях предпочитат вариант "нови избори". Това сочи проучване на "Галъп интернешънъл", представено от БНТ.
От избирателите на ПП-ДБ 69 % предпочитат да има кабинет. Други 15 % са посочили нови избори.
От привържениците на "Възраждане" 35 % са заявили, че искат правителство, а 51 % нови избори. Избирателите на "ДПС- Ново начало" – 58 % от тях, искат правителство. Докато 23 % нови избори.
42 % от привържениците на "БСП – Обединена левица" искат да има кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание. Други 32 % смятат, че е по-добре да има избори.
Привържениците на АПС искат също да има правителство – 55 % , докато други 29 % искат да гласуват отново.
От симпатизантите на ИТН 50 % искат да има правителство в рамките на този парламент, докато 47 % искат нови избори.
От привържениците на МЕЧ 47 % искат да има кабинет, докато 28 % искат нови избори.
Кой да е новият председател на НС
Относно избора на председател на парламента, 31 % от анкетираните смятат, че той трябва винаги да е от партията, спечелила вота. 21 % заявяват, че той трябва да се излъчва от всички партии, на ротационен принцип.
От анкетираните 15 % смятат, че председателят на НС не трябва да се избира, а винаги това да е най-възрастният депутат. Други 15 % искат да се въведе позицията "временен председател на НС".
6% смятат, че председателят трябва винаги да е от опозицията. Други 6 % пък искат той да се избира чрез жребий. Тези, които не могат да преценят са също 6%.
Спешни задачи
58% от анкетираните смятат, че ако това НС заработи, първата задача е бюджетът – 58% от респондентите. Като спешна задача 24 % смятат връщането на текстовете в Конституцията за служебното правителство. 14% смятат за важно промените, свързани със съдебната система. 4 % искат промени в Изборния кодекс.
Според 56% от анкетираните за създаването на мнозинство в парламента е важно да има законодателна инициатива. Като обединяващ фактор 20% намират геополитическата ориентация, а други 12% смятат, че това са идеологическите сходства.