Разположеният в Чепеларе Музей на родопския карст вече е сред 100-те национални туристически обекта. Сградата наскоро беше обновена напълно и даде възможност да бъдат изложени непоказвани досега експонати, съобщава Нова телевизия.
Музеят е единственият по рода си в Югоизточна Европа. Той има богата експозиция от минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни, различни видове скали и пещерни образувания и показва какви животни са обитавали пещерите у нас. Там са изложени над 4500 експоната.
Най-интересната и внушителна фигура в Музея на родопския карст е възстановеният изцяло от естествени кости скелет на пещерна мечка. За разлика от съвременната кафява мечка, тя е имала 30 зъба и е била много по-голяма по размери.
„Това ни е най-атрактивният експонат – изчезнало преди 22 хиляди години животно. Живяло е през плейстоцена. Мечката е огромен хищник, достигащ размери 3,5 метра и около 700 килограма.
Скелетът, който тук могат да видят, е изцяло реставриран от естествени материали, т.е. от останки, намерени при разкопки. Притежаваме и изключително рядка находка – долна челюст от пещерен леопард”, разказва директорът на музея Марин Господинов.
Експонатите в него са открити и събрани от проучването на над 200 пещери в Родопите. Наскоро екипът разкрива още едно пещерно обиталище, което се намира на 3 километра от град Чепеларе.
До него се стига по живописна планинска пътека. Предполага се, че това е било светилище, което е съществувало преди 3 хиляди години, по време на бронзовата епоха и е обитавано от хора. Там е открит зъб от пещерен лъв, който е изключително рядка находка.
Музеят, който от 1980 г. не е бил ремонтиран, сега е напълно обновен с пари от Европа. Една от залите имитира карстова пещера с отливки – нещо, което впечатлява екскурзиантите.
До музея е паметникът на загиналите във войните чепеларци, наричан от местните Малката Шипка. Монументът е идентичен с Паметника на свободата. Единственото, което го различава, са размерите и това, че е издигнат от бял камък.