Начало Последно добавени Пекин се подценява: Китай е готов за търговска война със САЩ, избрал е редица мерки

Пекин се подценява: Китай е готов за търговска война със САЩ, избрал е редица мерки

от CrimesBG
0 коментара

Китай е разработил мощни мерки в случай на нов кръг от търговска конфронтация със Съединените щати, ако новоизбраният президент Доналд Тръмп се опита да възобнови икономическата война между най-големите икономики в света, пише The Financial Times.
След изненадващата изборна победа на Тръмп през 2016 г. Китай се изправи пред вълна от икономически ограничения: по-високи мита, по-строг контрол върху чуждестранните инвестиции и санкции срещу китайски компании.

Тези мерки се превърнаха в сериозно предизвикателство за Пекин, особено предвид влошаващата се икономическа ситуация в страната.

През последните осем години обаче Китай се адаптира, приемайки закони, които му позволяват да ограничава достъпа на чуждестранни компании до китайския пазар, да налага собствени санкции и да манипулира критични вериги за доставки, особено по отношение на Съединените щати.
Докато Джо Байдън поддържаше много от ограниченията, наложени от администрацията на Тръмп, самият Тръмп начерта още по-строг курс и вече започна да сглобява екип, който ще подкрепя засиления натиск върху Китай.
Пекин вече разполага с нови правни инструменти, като „Закона за чуждестранните санкции“, който дава възможност да се реагира на ограничения от други държави, както и „списъкът с ненадеждни субекти“, списък на чуждестранни компании, чиито действия могат да бъдат разглежда като заплаха за националните интереси на Китай.

Разширените правила за контрол на износа позволяват на Китай да използва господстващата си позиция в доставките на редкоземни метали и литий – ресурси от решаващо значение за напредналите технологии – което може да осигури мощен лост.
Експертите отбелязват, че мнозина подценяват потенциалните последици от китайските мерки.

Ръководителят на китайския отдел на консултантската компания Control Risks Андрю Гилхолм обръща внимание на редица индикативни санкции: например Пекин забрани на своите компании да доставят ключови компоненти на американския производител на дронове Skydio, който от своя страна е доставчик към украинските въоръжени сили.

Друг пример е заплахата за включване в черния списък на PVH, която притежава марките Calvin Klein и Tommy Hilfiger, което може да я лиши от достъп до огромния китайски пазар.
Китай също така предприема стъпки за укрепване на собствените си технологии и вериги за доставки на ресурси, за да намали зависимостта си от американските компании, и разширява сътрудничеството с държави, които заемат по-неутрална позиция в отношенията с Вашингтон.

Въпреки това заплахата от внезапни мита върху китайския внос, които могат да достигнат 60%, остава реален риск за Пекин, особено на фона на забавяща се икономика, намаляващо потребителско и бизнес доверие и висока безработица сред младите хора.
Ако САЩ се възприемат като ненадежден търговски партньор, това може да накара други водещи икономики да засилят връзките си с Китай в търсене на стабилни и доходоносни експортни пазари, създавайки нов баланс на силите в световната търговия.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.