Политолог разкри истината за преговорите за правителство

Хората искат да наблюдават процеси като във Франция по отношение на Сакрози, прилагани и към нашите политици. Направи ми впечатление, че политиците – с искания имунитет, едни бяха недоволни от съдиите, други бяха недоволни от прокурорите. Някак си всичко се персонализира за тях. Ако искат да правят съдебна реформа, точно тази персонализация трябва да избягват. Това коментира пред БНТ политологът Цветанка Андреева.

Тя нарече „политически жест“ изказването на Бойко Борисов, че не би подкрепил искането на имунитета на Лена Бориславова.

„Аз го разчитам като политически жест на подкрепа на коалиционни партньори“, посочи тя.

По думите ѝ, драмата около приемането на помощта за Украйна е показателна за проблемите, които би имало едно правителство от четирите формации – ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН.

„Очевидно не са толкова безпроблемни преговорите. Вчера беше доста тежко изпитание. Виждате, че само процедурата спаси разпадането на преговорите. Наистина имаме само две партии, които са изцяло проевропейски – ГЕРБ и ДБ, и евроскептичните ИТН и БСП. Ако една от целите на това правителство е приемането ни в еврозоната, то вчера се запитахме – това гарантирано ли ще е с един такъв състав“, посочи Андреева.

„Това правителство е етап от нормализацията, която политическата криза изисква. То идва на мястото на едно идеологическо мнозинство, което имахме до вчера – т.нар. евроатлантическо, което въпреки всички трудности и напрежения действаше много единно“, коментира тя.

„Вчера чух Борисов да казва, че нямаше да има проблем с това споразумение в онзи формат на сглобката да бъде подписано“, припомни тя.

„Видяхте и реакцията на председателя на парламента, който чисто институционално върна при изпълнителната власт (решението за Украйна – бел. ред.). Но в крайна сметка Наталия Киселова е плод именно на този консенсус – не идеологическия, не проевропейския. Там също се видя политическа реакция, знаем от коя политическа партия е тя“, изтъкна Андреева.

"Споразумението за Украйна е в изгода на България. Става въпрос за 10-годишен период на възстановяване на Украйна, става въпрос за бизнес, за интереси на България във военно-промишления комплекс. Така че това не е просто някакво споразумение, което поставя под въпрос националните интереси на България", уточни тя.

По думите ѝ, Главчев не е посмял да го подпише, защото още на другия ден "ще му скочат" всички проруски партии.

Related posts

Смъртоносна трагедия в Плевенско

Костадинов с взривяващи думи за пенсиите след 1 няуари

Спасител разкри смъртоносна грешка, довела до трагедията край хижа “Вихрен”

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече