Природата дава все по-ясни сигнали, че климатът в България се променя.
В края на октомври цъфнаха сливите, и то в един от считаните за най-студени региони – около Дупница и Боровец. В края на октомври, температурата е над 15 градуса, листата по дърветата са още зелени и не дават признаци скоро да се обагрят в есенни краски.
На много места са избили дори и кокичета, които също са се объркали от топлото време. Варненец публикува снимка на кокиче, като обаче уточни, че това не е първата година, в което да вижда цъфтеж на най-ранното пролетно цвете.
На много места в страната има и цъфнали люляци.
Удивени градинари пък цъкат с език и не могат да повярват как е възможно ягоди да цъфтят и връзват в края на октомври, тревата да е зелена, подправки и билки като лапад и манголд са в разцвета си, а пролетния спанак, който иначе пониква след презимуване, вече да се подава от земята.
Какво гласи поверието?
На много места из страната, включително и в София, има цъфнали кестени.
Още не съблекли лятната си премяна, кестените цъфтят, макар именно те се славят като дървесния вид, на когото който най-първи окапват листата преди зимата.
Според старите поверия цъфтежа на дървета и храсти на прага на зимата означава, че ще има много сняг и зимата ще е продължителна. В последните години и след поредицата топли зими, обаче, това традиционно вярване търпи сериозна критика.