Всеки шести или 16% от европейците са били принудени да намалят разходите си за храна и основни нужди за бита, за да си плащат харчовете за жилище през последната година. Това се съобщава в доклад на агенция за недвижими имоти, цитиран от Euronews.
37 процента или над една трета от европейците съобщили, че си плащат разходите за жилище, но след това им остават малко пари. 19 на сто от участниците в проучването заявяват, че едва свързват двата края. Европейските домакинства плащат средно 38% от дохода си за наем или ипотека и за комунални услуги.
Харчове
В Словения за жилището отиват най-много – 43 процента, в Португалия – 42 процента. По-малка е издръжката на жилището в Швейцария – 30 процента от дохода на семейството. 80 процента от участниците обаче казали, че се наложило да съкратят други разходи, за да си осигурят нужните средства. 41% от анкетираните пестели от социални дейности, 40% – от почивка и луксозни стоки.
Кредити
15 процента от европейците взели заем, за да се справят с разходите за жилището си. Най-много или 32 процента от запитаните турци прибегнали до кредит, от българите заем взели 22%, а от румънците – 20%.
За да се справят с бъдещо поскъпване на разходите за жилище, 32 на сто от европейците обмислят да се преместят да живеят в по-малко селище, където то ще им струва по-евтино, а 24 процента – да се преместят в чужбина. Трудно си плащат тока 18% от европейците и 36% от гърците.
Хората в Нидерландия и Румъния са най-доволни от жилището си – 84% от анкетираните са заявили, че то ги удовлетворява. Българите са трети по удовлетвореност – 82% от запитаните са доволни. Причината е, че имат собствени и с добро качество жилища, обяснява агенцията за недвижими имоти.