Проф. Константинов със зловещо предупреждение, намеси и Големия брат

Очаквам от 6 до 8 партии да прескочат бариерата, която ще бъде съвсем преодолима като брой гласове. Това каза в интервю за "Телеграф” математикът и изборен експерт проф. Михаил Константинов.

"В България сме имали от 3 (1991 г.) до 8 (2014 г.) партии в парламента. Когато партиите са повече, те имат по-къс период на полуразпад, ако ми е позволено да използвам този термин от атомната физика", припомни той.

"Или предстоящият, или по-следващият парламент задължително ще излъчат кабинет. Геополитиката го изисква, а и Големия брат ще раздава яки задтилници на когото трябва, ако потрябва. Но няма да се наложи, защото нашите тъй наречени политици сами вече се сещат какво ги чака и какво е правилно да се прави", посочи специалистът.

Ето какво още каза математикът пред "Телеграф":

– Проф. Константинов, как върви търговията с гласове за предстоящите избори, има ли изненади или бройката на изтъргувания вот ще се запази в рамките на 50 000 – 100 000 гласа, както досега?

– Търговията върви много добре и хората от махалите са доволни. Бройката ще се запази, дано обаче не удари 200 000, че и това се е случвало.

Очаквам купените гласове да стигнат поне за една минимална парламентарна група, т.е. за около 10-12 депутати. Това ще са 70-80 хиляди гласа. По 500 лева на глас (което е преувеличение, надявам се), това са 35-40 милиона лева. Ще има значи народни веселия, песни и танци също.

– Свидетели сме на всекидневни акции в страната срещу търгуването на гласове, смятате ли, че това е дало или ще даде резултат?

– Всекидневните акции са част от играта, която всички играят с удоволствие. Резултатът ще е както винаги – ще хванат няколко от дилърите на по-ниско ниво, които ще минат с условни присъди или с пробация.

– Защо акциите на МВР не стигат до търговците на едро на гласове, а се ограничават предимно до посредниците, или да ги наречем дистрибуторите?

– Защото, както казах, това е част от играта. А правилата на играта ги пишат играчите на високите нива. На най-високите, да бъдем по-точни.

– Какви са очакванията ви за предстоящите избори – повечето анализатори се придържат към 7+2. Трябват ли ни толкова много партии в парламента?

– Аз лично очаквам от 6 до 8 партии да прескочат бариерата, която ще бъде съвсем преодолима като брой гласове. В България сме имали от 3 (1991 г.) до 8 (2014 г.) партии в парламента.

Когато партиите са повече, те имат по-къс период на полуразпад, ако ми е позволено да използвам този термин от атомната физика.

– Има отново прогнози, че това няма да са последните избори, а поредните. Какво трябва да се случи, че да има стабилен парламент за четири години, а не избори след избори?

– Или предстоящият, или по-следващият парламент задължително ще излъчат кабинет. Геополитиката го изисква, а и Големия брат ще раздава яки задтилници на когото трябва, ако потрябва. Но няма да се наложи, защото нашите тъй наречени политици сами вече се сещат какво ги чака и какво е правилно да се прави.

– Трябва ли да се промени политическата система по някакъв чужд модел – било то гръцки или друг, за да се спре с тази абсурдна ситуация? Какво вие като експерт и политически анализатор смятате, че е най-удачно да се предприеме у нас?

– Много си ни е хубава системата, и природата ни е прекрасна, и жените ни са най-красивите, но не случихме на политици. Някои даже смятат, че не сме случили на народ. Но това е малко крайно мнение.

– Имаше ли смисъл изборите да се организират така, че да са след тези в САЩ и по какъв начин ще се променят нещата у нас, ако спечели Доналд Тръмп или съответно Камала Харис?

– Според сериозните анализатори коренни промени във външната политика на САЩ не се очакват след изборите на 5 ноември. Или поне не се очакват веднага.

Лошо ще стане, ако след изборите американците се сбият по повод на резултата (който и да бъде обявен за победител) и някои щати напънат да излизат от съюза. Но да не ги мислим американците, а да си оправим нашата си кочина.

– Научиха ли си политиците урока и какви сглобки са възможни в рамките на следващия парламент?

– Нашите политици си учат урока само след като ги напънат обстоятелствата.

Тук е уместно да се напомни терминът „дефенестрация“, което значи изхвърляне от прозорец. Така веднъж през 15-и век гражданите изхвърлили доста политици през прозорците на кметството в Прага. Било високо, а долу имало паваж, така че поуката останала за следващите политици.

През 17-и век в Прага имало нова дефенестрация и май чак след това на някои хора им дошъл акълът в не много умните глави. Но не на всички им дошъл и не навсякъде, както е видно.

– Как да „принудим” политиците да съставят правителство и то при това да не е наклонено в една или друга международна посока като кулата в Пиза?

– На предишния ви въпрос отговорих с една истинска история за изхвърляне през прозорец. Ами да вземем да я прочетем отново историята.

– Кои партии ще са изненадата на тези избори – положителна или не?

– Големи изненади не очаквам. А малките изненади не са всъщност такива.

– Какви са шансовете на партии като „Величие” да се озоват отново в парламента? Ще си върнат ли „Възраждане” изгубените от предишните избори гласоподаватели или вотът ще се пренасочи някъде другаде?

– За „Величие“ не знам, малко са ми ирационални като цели и поведение. Но на последните избори „Възраждане“ получи най-много депутати в цялата си история, цели 38. Така че те не са загубили, а са спечелили на предишните избори. Сега очаквам да имат над 40, максимум 45.

– Две ДПС-та, две БСП-та – това раздробяване на партиите до какво ще доведе?

– До раздробяване на вота и до образуване може би на повече парламентарни групи. Тук искам да напомня, че две ДПС-та няма. Групата на Ахмед Доган не е ДПС.

Доколкото четох, лицето по най-глупав начин се е самоизключило от ДПС, което е обяснимо с оглед на състоянието му. Прочие съдбата на движението трябва да се реши на национална конференция. Или поне така е според устава му.

– Какъв спад на избирателната активност очаквате, може ли да има нов отрицателен рекорд?

– Може и до 2 милиона да падне броят на гласувалите. По-малко са гласували само на европейските избори през 2007 г. Дано не съм прав и дано да гласуват повече, примерно 2,5 милиона души. Дано обаче, ама надали, както в онзи виц по друг повод.

– Легитимни ли са народните избраници при такава ниска избирателна активност? Трябва ли да има друг праг?

– Според закона са легални. А легитимността е лично чувство. Според Изборния кодекс и един човек да гласува, по закон може да избере целия парламент.

Впрочем поради една особеност на двойно-пропорционалната система, която действа у нас, за избор на всичките 240 депутати са необходими поне 31 гласа. Това е така математически и лесно се доказва, но тук няма място за това поучително занимание.

– Колко гласа ще са необходими за едно депутатско място в 51-вия парламент?

– Ако 2 000 000 гласуват и ако 1 800 000 гласа произвеждат депутати (поради партии под бариерата), за един депутат трябват 7500 гласа.

– Каква е съдбата на гласовете „не подкрепям никого”? На боклука ли отиват те?

– Напълно и без следа отиват на бунището на електоралната история.

Искам да посъветвам нещо хората, особено по-младите. Не губете цял един час от скъпоценното време, което Господ ви е отредил на тази грешна земя, за да гласувате за глупавото депутатско изобретение „Не подкрепям никого“. Впрочем това е логическо двойно отрицание и би трябвало да значи „Подкрепям всекиго“. Но и това не значи според неособено острия български закон.

– По-мръсна или по-чиста, по-интересна или по-скучна беше предизборната кампания?

– Скучна и незабележима, слава Богу. Поне не ни занимаваха особено нахално с глупавите си политически реклами.

– Една политическа партия се опита да яхне частен случай с повтарящ годината ученик в кампанията си, предоверявайки се на версията на единия от родителите му. Успешен ли беше този ход и мобилизира ли избирателите или такива неща водят до отлив на гласове?

– За съжаление не съм следил с необходимото внимание този иначе важен случай и като така не мога да го коментирам.

– Опорочен ли ще е машинният вот или този път няма основания за притеснения в тази посока?

– Машинният вот е опорочен в цяла Европа, защото именно оттам масово (без град Брюксел) го изхвърлиха. Дали има наистина фалшификации с този вот не е важно. Важното е, че хората не му вярват. Е, поне в цивилизованите държави.

– Вие на хартия или на машина ще гласувате и защо?

– Винаги гласувам с хартия, без един път, когато най-умните и още по-красиви политици съвсем бяха махнали хартията. Но какво стана с гласа ми, не знам. Потъна някъде в компютърната памет на някакво устройство.

– Поддържате ли още тезата, че машините трябва да бъдат пенсионирани?

– Омръзна ми да поддържам каквото и да е. Гледайте какво прави Европа. Не гледайте какво прави Венецуела, която иначе е прекрасна държава.

– По-ниски ли ще са сметките за тези избори, които не са 2 в 1 или по някакъв начин ще има оскъпяване и изравняване?

– Мързи ме да гледам план-сметката за изборите, но вероятно ще профукаме още едни около 100-110 милиона лева. Всъщност за някои е профукване, а за други си е чист кяр. Което ми напомня за вица коя е най-богатата държава на света? България, разбира се. Защото всеки краде и още има.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Related posts

Лесни начини за бързо премахване на лед от предното стъкло на колата

Kaufland намалява цените на над 500 продукта от 17 ноември

След тези съвети за дизайн на спалня ще спим като в райска приказка

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече