Проф. Огнян Герджиков с мрачна прогноза за кабинет, ще ходим на нови избори

За касиране на вота може да се говори, ако нарушенията променят цялата картина. Това заяви проф. Огнян Герджиков в интервю за "Марица". По думите му промените със служебните правителства са аматьорщина, които са искали да вържат ръцете на президента.

Ето какво още каза тй:

– Проф. Герджиков, заговори се за частично или пълно касиране на изборите, за повторно броене на бюлетини. Какъв е реалният изход от тази объркана и може би и за първи път появила се у нас ситуация?

– Първо, не съм специалист точно по тези въпроси на Конституцията. Правото на президента е да реши. Той е отворен, доколкото виждам от действията му. Дава старт на парламента другата седмица и предстои да разберем. Иначе, не е някакъв прецедент в световен мащаб, доста държави са влизали в подобни кризи.

Този водовъртеж е огромен проблем, но в крайна сметка, не е фатален. Икономиката ни до някаква степен все пак се развива. Разбира се, политическите трусове й пречат доста.

– Президентът Радев даде да се разбере, че ще изчака партиите да се разберат до понеделник какво ще искат конкретно за изборите. Ще успеят ли дотогава някои от тях да образуват единен фронт, така да се каже, по конкретно искане?

– Те винаги са гледали партийния интерес и са го поставяли над общия. Но това едва ли е само български патент. Аз лично се съмнявам, че политическите ни сили ще се разберат за нещо до понеделник. Нямам някакви вътрешни информации, говоря като лично усещане. По-скоро отиваме към нови избори.

– А до какво ще доведат поредните предсрочни избори?

– Нищо няма да променят, това е лошото. Само ще се изхарчат милиони. Тези пари могат да отидат за нещо полезно, а не да потъват в този омагьосан кръг, в който се въртим от години.

– Кой е най-рационалният и реалистичен изход, не говорим за идеален?

– Най-рационалното е да се съберат партийните лидери и да се разберат как ще работят заедно, но не съм оптимист, че това ще се случи.

– Едни са за санитарен кордо​н около "ДПС Ново начало", други – около "Възраждане". Май трудно ще се намери сечението.

– И аз не виждам това златно сечение, въпреки че по природа съм оптимист.

– Възможно ли е да се отиде на избори с ново служебно правителство?

– Всичко е възможно. Дано излезем от този омагьосан кръг, че писна вече на избирателите.

– Тези конституционни промени в частта за служебните правителства май не се оказаха сполучливи заради твърде късата и непопълнена "домова книга", от която президентът може да избира премиер?

– Меко казано. Те бяха аматьорски направени. Въобще, нашето законодателство показва последните години едно – колко некадърно се прави от съответните депутати. Всичко тръгна от чисто политическия мотив да се ограничи властта на президента да не назначава служебни правителства както той реши.

В резултат бяха посочени алтернативи, половината от които се оказаха невъзможни. Това показва пълна аматьорщина. Родният законодател я демонстрира от доста години и продължава да го прави.

– Уви, стигнахме до абсурдната ситуация кандидатурата на шефа на БНБ за служебен премиер да противоречи на европейски, и не само, принцип?

– Това е невежество на най-високо ниво. А когато една държава се управлява от невежи, тя няма как да просперира.

– Президентът, както и да се казвай той, е избран с някакво мнозинство на гласувалите, което му дава легитимност. Най-малкото в сравнение със заместник в Сметната палата например?

– Категорично. В случая конкретно президентът пък се радва на относително по-висок рейтинг от всички останали политици.

– Може би трябва да вървим към нова промяна на Конституцията поне в тази ѝ част?

– Когато се правят подобни промени, те не стават от днес за утре. Законите, особено Конституцията, не може да бъдат променяни под натиск. Необходимо е време, дискусии, мнение на най-добрите специалисти в дадената област на правото. Вместо това станахме свидетели на бързане, за да се вържат ръцете на един или развържат на друг в чисто политически план.

– То пък историята веднага ни даде урок. Не изчака и две години, да не говорим за 20.

– Абсолютно. И то много хубав! Но политиците не обичат да ги слушат тези уроци.

– Били сте и в позицията да организирате избори като служебен премиер. Въобще, може ли да се надяваме на честен вот при тези правила, защото всеки видя тези дни кадри с надписвания, драскания и какви ли не упражнения с бюлетините?

– Въпросът е за мащабите. Ако са дребни нарушенията, не се отразяват на общата картина. И не трябва чак толкова да се втеляваме. Но ако нарушенията променят цялата картина, това вече е друго. Макар че аз като юрист съм привърженик на спазване на буквата на закона и не приемам подмяна и на 50 гласа. В крайна сметка обаче, не те са решаващите.

– Как беше сега – масово или изолирано се погазваше законът?

– Не съм човекът, който ще даде оценка. При всички случаи е недопустимо да се изключват камери. Тези хора трябва да бъдат наказани сериозно. Както и всеки, подправил протокол.

– Сега имаше и друг казус, даже за наполовина по-малко от 50 гласа. "Величие" не влизат буквално заради тях при куп сигнали за нарушения при броенето им.Последният адвокат съм им, но как тези 100 000 избиратели ще получат и морална, и законна справедливост?

– Законът и моралът са двата стълба на обществото. Проверката и броенето са работа на ЦИК.

– Но оттам вдигат ръце и прехвърлят топката върху Конституционния съд? Той може ли да вземе такива решения без железни доказателства и месеци време?

– (смее се) Тези неща не стават бързо, а и липсва гаранция, че въобще ще станат.

– Да разбирам, че сте по-скоро за връщане на стария вариант при излъчване на служебни правителства?

– Разбира се, какво е това аматьорско решение, което ме изумява като юрист и гражданин. Тези народни представители правят непрекъснато гафове. Но в случая не е неумишлен, а нарочно направен, за да се вържат ръцете на президента. Това си остава за тяхна сметка.

– Виждате ли вариант за правителство с равноотдалечен премиер, каквото и да значи това?

– ГЕРБ е победителят на изборите, и то по категоричен начин. Нормално е да излъчи първо председател на парламента, а после и премиер. Това е логиката на закона. Друга тема е дали ще събере необходим брой гласове в парламента. Там не съм оптимист.

– Ще рискува ли ГЕРБ да направи парламент с която и да е сила?

– Тук трябва да питате Бойко Борисов.

– А виждате ли вариант за правителство извън ГЕРБ с втория или третия мандат?

– Няма такъв. ГЕРБ е убедителен победител и не може втора, трета или пета сила да правят кабинет.

– Очаквате ли сътресения и нови партии в парламента при поредни избори?

– Не виждам какво съществено ще се промени. Това е притеснителното. Иначе, ако ще донесат нещо ново, аз ще ги приветствам веднага.

– Все пак нещо или някой трябва да разсече този възел, не може държавата да продължава вечно така?

– Ще дойде и това време, убеден съм. Но не мога да прогнозирам кога. Сериозни държави като Израел и Белгия са изпадали в подобни въртележки на години без редовен кабинет. Кой ли още не! Вярно, администрацията им работи на друго ниво. Тук са по-особени нещата.

– Има версия, че партиите ни изчакват изборите в САЩ, за да започнат реалните действия за правителство. Макар да не виждам какво ще промени за България избор на Тръмп или на Харис?

– Има известно значение. Ние зависим от великите сили, а САЩ е сред тях. Може да не е решаващ, но изборът на президент там влияе върху България.

– Кой беше по-добрият вариант за България?

– По-скоро Тръмп. Това е личното ми мнение, без да претендирам, че съм специалист по темата. Има си политолози, сигурно ще обяснят по-добре. При мен е вътрешно усещане, доколкото имам някакъв поглед.

– Може би по-добрият за нас ще е този, който успее да спре войните. Специално тази в Украйна влияе върху нас осезателно.

– Съгласен съм. При всички случаи това е безобразие, което няма място в Европа. В 21. век! Да се избиват хора, и то от една кръв!

– Къде остава ЕС в този контекст, не изпадна ли въобще Европа в очевидна криза?

– Има криза в Европа, тя е видна, но и тук съм оптимист. Тя ще бъде преодоляна. Рано или късно. Аз съм твърд европеец в убежденията си. Колкото по-обединена е Европа, толкова по-бързо ще се съвземе. И колкото повече нации са заедно, толкова по-силна ще бъде.

– Последно, бихте ли станали "равноотдалечен премиер"?

– Днес не мога, зает съм (смее се). Сериозно, наред са по-младите хора, има по-подходящи.

Професор Огнян Герджиков е изтъкнат български юрист, дългогодишен преподавател по право в Софийския университет. Два пъти депутат от НДСВ и председател на Народното събрание (2001-2005). Служебен премиер от януари до май 2017 година. Носител на орден "Стара планина" плюс куп други научни и държавни награди.

Related posts

Това са най-продаваните нови автомобили в Европа през октомври СНИМКИ

The American Conservative: Киев изпусна момента, да преговаря за мир още през 2022 г.

Кошмар: Пловдивчанка изпадна в ужас, след като откри скорпион в банята си СНИМКИ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече