Начало Последно добавени Психологът Полина Василева разказа пред БЛИЦ за нова трагедия като с Биляна: Преди 2 месеца млада майка скочи от 8-ия етаж

Психологът Полина Василева разказа пред БЛИЦ за нова трагедия като с Биляна: Преди 2 месеца млада майка скочи от 8-ия етаж

от CrimesBG
0 коментара

Новината за откритата мъртва майка на 2 малки деца Биляна Петрова потресе България. Жената бе в неизвестност от вчера, след като нейни близки направили опит да я настанят в центъра за психично здраве в тяхна близост.

Жената обаче избягала от там, а близките ѝ молеха за помощ с намирането ѝ, защото дамата страдала от депресия.

Цяла нощ приятели на Биляна, както и доброволци, са я издирвали на места, за които свидетели твърдели, че са я видели. Постът с призив за помощ бе споделян десетки хиляди пъти. Стотици бяха и коментарите на потребителите.

Близките ѝ твърдяха, че вследствие на силната следродилна депресия Биляна е имала суицидни мисли и че тя е смятала, че от нея няма никакъв смисъл.

Днес за съжаление дойде най-черната новина, че жената е открита мъртва. Тялото ѝ е намерено в района на улица "Пиротска" в столицата, по-точно в двора на румънска църква.

Към момента няма информация за причината за смъртта ѝ, но не се съобщава и за следи от насилие по тялото ѝ.

От БЛИЦ потърсихме мнението на професионалист колко сериозно състояние е следродилната депресия и какво трябва да се направи, за да се помогне на пациента и да се избегне фаталният край.

Ето как отговори на въпросите ни психологът Полина Василева:

– Колко сериозно състояние е след родилната депресия и как се лекува?

– Следродилната депресия е сериозно заболяване, което обикновено се наблюдава до една година след раждането. Тя се характеризира със силни чувства на тъга, тревожност, раздразнение, преумора, придружени от соматични и когнитивни промени, които значително повлияват всекидневното функциониране.

Тя е широко разпространено и потенциално тежко разстройство на психиката и настроението, което засяга приблизително 1 от 4 жени през първата година след раждането.

Тя се дължи на комбинация от хормонални промени, генетично предразположение и фактори на околната среда, но до 50% от случаите остават недиагностицирани поради стигмата, свързана със състоянието, и нежеланието на пациентите да разкриват симптомите.

Често се проявява като постоянна тъга, ниско самочувствие, нарушения на съня, тревожност и трудности при свързването с бебето.

Психологът Полина Василева

– Как трябва да се подходи, за да се избегне фаталният изход?

– Най-доброто, което могат да направят близките е да бъдат информирани превантивно априори и бдителни за характерни промени в състоянието на родилката.

Жизненоважно е да се намери професионална подкрепа НАВРЕМЕ.

Преди 2 месеца при мен дойде баща с две осиротели деца на майка с неглижирана следродилна депресия, скочила от прозореца на 8-ия етаж. Видимо, казваха, не изглеждала чак толкова зле, просто се оплаквала, че е уморена и по-тъжна. Това вече са сигнали!

Следродилната депресия понякога преминава и в следродилна психоза, която е изключително тежка форма на следродилната депресия и изисква моментална, спешна медицинска помощ.

Други причини могат да са генетична предразположеност, регрес до стари неотработени травми от миналото, дразнители около младата жена, история на депресивни епизоди и в миналото, множество неща.

– Възможно ли е да има друга причина, която остава недоизказана. В първите часове от изчезването се заговори за домашно насилие, възможно ли е то да е свързано, или да повлияе на след родилна депресия?

– Всякакво насилие може да вкара човек в депресия, да го затвори, да го накара да побегне или да застигне. Бий се, бягай или замръзни са реакциите на нервната система.

При насилие могат да се появят отчаяние от безизходицата, както и суицидни мисли. В случая вероятно става дума за тежка следродилна депресия, преминала в психотичен пристъп, за огромно съжаление с фатален край.

Крайно време е обществото да разбере, че депресията е сериозно заболяване, изискващо навременно лечение – комбинацията фармакологична и психотерапия е най-подходяща.

Стигмата и срама да признаеш страданието си са в основата на отложените взети мерки. Което, както виждаме коства животи.

Съболезнования на семейството.

Цанка Донкова, БЛИЦ

Може също да харесате

Оставете коментар

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.