Начало Последно добавени Революция в училищата, първият звънец ще бие по-късно

Революция в училищата, първият звънец ще бие по-късно

от CrimesBG
0 коментара

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа. За това настояват родители на ученици от първи до четвърти клас.

От години Асоциация „Родители“ застъпва по-късното започване и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение, за да може това да стане реалност.

Служебният министър на образованието проф. Галин Цоков заяви пред „Телеграф“, че такава промяна е възможна за школата, които са на едносменен режим, а решението зависи от директора.

„Училищните ръководства заедно с обществения съвет могат да вземат такова решение.

Там, където са на двусменен режим, вече е малко по-трудно, защото има определени изисквания по отношение на това първият учебен час да започне така, че втората смяна да започне и приключи нормално“, каза той.

Най-ранен час

Министърът поясни, че в променената Наредба за организацията на дейностите в училището е записан най-ранният час, в който може да започва учебният ден, както и най-късният, до който трябва да приключи.

По думите му към решаването на проблема с едносменния режим са насочени усилията на ведомството и на общините, а именно да се изградят разширения на училищата, да се направят нови сгради и корпуси, което в момента се случва по няколко национални програми и по Плана за възстановяване и устойчивост.

„10% от училищата, които са на двусменен режим, след 2-3 години да останат съвсем малко и всички деца да могат да започват нормално своя учебен ден, особено децата в начален етап на обучение“, коментира министърът.

Проф. Цоков акцентира на това, че е изключително важно всички да са единодушни по отношение на началния час на първия учебен час, защото това би означавало, че децата ще приключват по-късно, а родителите може да имат проблем с работните си места.

Доза сън

Пулмологът и специалист по медицина на съня д-р Петър Чипев коментира, че е важно малките деца да получават необходимата доза сън, а заради ранното започване на учебния ден това невинаги може да се случва.

„Малките деца трябва да спят по 10-13 часа“, посочи специалистът. Той подкрепи искането на родителите, които настояват малките да започват от 9 часа, а не от по-рано.

„При учениците в тийнейджърските години сънят идва по-късно през нощта и когато се налага да стават рано сутринта, им създава дефицит на съня и така се стига до това да проспиват първите часове. В САЩ има късно начало на някои учебни часове, след 10 часа, за да може да се наспи детето“, коментира той.

Д-р Чипев заяви, че е абсурдно искането на онези, които искат да се премахне сънят в детската градина, защото ако отпадне, то малките няма да могат да получават необходимия сън за здравословното им развитие.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.