Частна румънска компания е купила от американска фирма самолет, който предизвиква дъжд, съобщава новинарският сайт „Зиаре“, като отбелязва, че това се случва за първи път в страната.
Технологията за "засяване на облаци" е използвана и преди в Румъния, но с взети назаем самолети от други държави, а сега за първи път страната ще разполага със собствен самолет за тази цел, подчертава изданието.
Сребърният йодид, разпръскван от самолета в облаците, води до създаването на ядра на кондензация, които благоприятстват образуването на дъждовни капки.
Покупката идва в момент, когато Румъния, както и редица други страни в Европа, са изправени пред все по-екстремни горещини през лятото и все по-продължителни периоди на суша, които засягат сериозно земеделието, отбелязват местните медии.
Самолет за 5 милиона долара
Самолетът Beechcraft King Air C90 е бил купен на старо от американската компания Fargo Jet със съдействието на американския посланик, а стойността му възлиза на 5 милиона долара.
Самолетът може да лети до четири часа и да покрие около 500 000 хектара площ, тоест около 6 процента от обработваемата площ на страната. При оптимални условия нивото на валежите може да се увеличи с до 20 процента, предава БТА.
За да бъде използвана технологията за изкуствено предизвикване на дъжд обаче е необходимо разрешението на Министерството на земеделието, отбелязва „Евронюз“.
Техниката, използваща сребърен йодид, се практикува в Съединените щати от около 70 години, а сега ще бъде използвана и за да се предотврати сушата и наводненията на територията на Румъния, посочва „Зиаре“.
Церемонията по официалната доставка на самолета се състоя в началото на ноември в присъствието на посланика на САЩ в Букурещ Катлийн Кавалек.
"Този самолет ще допринесе за увеличаване на валежите, защита срещу бури с градушка, спасяване на културите от унищожителната суша в зоните с ферми, където няма достъп до напояване, и за подсилване на устойчивостта на румънското земеделие спрямо климатичните промени", заяви американският дипломат.
Нови 3 самолета в Румъния до 2028 година
Други три самолета за засяване на облаци предстои да бъдат внесени в Румъния до 2028 г.
Според „Евронюз“ Румъния губи всяка година около 1000 хектара обработваема площ заради сушата. Липсата на вода е един от големите проблеми за румънското земеделие, алармират експертите.
Още преди две години румънските власти тестваха технологията, която донася дъжд по изкуствен начин, използвайки самолети, взети под наем от България, посочва изданието.
„Аджерпрес“ уточнява, че първият самолет, предназначен за увеличаване на валежите в Румъния, е купен от румънската компания "Интервенции активе ън атмосфера" (Активна намеса в атмосферата, IAA) чрез специална румънско-американска програма, а събитието е било отбелязано на 1 ноември на Международното летище "Хенри Коанда" в Букурещ.
Първият, създаващ промени в атмосферата
Директорът на компанията Емил Сърбу заяви, че този самолет е първият и единственият в Румъния, който създава промени в атмосферата и е оборудван с най-съвременна технология. Той уточни, че самолетът – втора употреба – е струвал 5 милиона долара и е купен с банков кредит.
На въпрос дали Министерството на земеделието е показало интерес към този самолет, Сърбу отговори:
"Мисля, че и Министерството на земеделието е заинтересовано, мисля, че и фермерите са заинтересовани и ние сме единствените, които могат да направят нещо срещу явленията на лошото време, ние сме единствените, които можем да се борим с опустиняването, с наводненията".
Сърбу уточни, че клиентите на услугата могат да бъдат и частни оператори, но само с одобрението на Министерството на земеделието, което е задължително в случаи на подобен вид интервенции.
"Нашите услуги означават, че ние предлагаме възможността да има дъжд, да се борим с градушката. Това са услугите. Най-добре е да работим превантивно и да се борим със сушата чрез предизвикване на валежи, да работим отрано за това, а не в последния момент.
Договорът се прави за сезон и ние се намесваме колкото пъти е необходимо. Цената е минимум 2 евро на хектар", посочва той.
Сърбу отбеляза, че ако Министерството на земеделието не поиска услугите на IAA, компанията ще потърси договори с други страни.
"Това е нормално, ако правителството не иска да има защита срещу лошото време, ние сме частна фирма и ще трябва да намерим друго решение. Давам ви пример: Турция няма система за борба с градушките и за увеличаване на валежите, в напреднали дискусии сме с тях. Италия също няма. Има страни с много голямо земеделие и отчаяно искат да намерят решение", казва той.
Ритъм на доставките на самолетите в Румъния
По думите му IAA иска да купи още три такива самолета, като ритъмът на пристигането им в страната ще бъде по един на година.
Доставянето в Румъния от американската компания Fargo Jet от Северна Дакота на първия самолет, оборудван и предназначен за увеличаване на валежите, е още един пример за стратегическото партньорство между САЩ и Румъния, заяви американският посланик в Букурещ Катлийн Кавалек на събитието в началото на ноември.
От своя страна Йонуц Лучиан Лазар, програмен директор на Подразделението за борба с градушките във Вранча в рамките на IAA, обясни, че самолетите за засяване на облаци използват различни активни вещества като сребърен йодид, калциев хлорид или натриев хлорид. "Това са вещества, използвани широко в цял свят – било с цел борба с градушките, било за стимулиране на валежите".
Той увери, че тези вещества не са вредни нито за културите, нито за хората.
"През годините в експерименталните програми, които сме осъществили, сме правили анализи както на почвата, така и на падналата дъждовна вода, а данните от акредитираните европейски лаборатории за околната среда са показали, че няма стойности над тези, които се намират естествено в почвата.
Защо това е невероятна придобивка
В контекста на климатичните промени този самолет е нещо невероятно и уникално за Румъния.
Много други страни вече прилагат подобни технологии за стимулиране на валежите. Мисля, че самолетът ще има съществена роля за продоволствената сигурност, а дори и за националната сигурност на Румъния", подчерта той.
Лазар отбеляза, че един самолет не е достатъчен за покриване на цялата територия на страната, но по думите му това е само началото.
Съгласно закон от 2008 г. за активна намеса в атмосферата е предвидена покупката на осем самолета за засяване на облаци, което според него ще бъде достатъчно за покриване на цялата територия. "Ние сме сред малкото страни в Европа, които имат много добро законодателство за активна намеса в атмосферата", подчерта представителят на IAA.
Той също посочи, че компанията води преговори и с други страни за използване на услугите ѝ.
"Вече имаме сътрудничества, имаме много напреднали разговори със съседни страни. Италия проявява голям интерес към нашите услуги. Ние вече сме си сътрудничили със съседите в България и с партньори от Гърция за подобни експериментални програми, имали сме обмяна на опит с тях.
Те осъществяват подобни мисии от години, а в следващия период предстои да завършим някои споразумения със страни партньорки от ЕС, за да осъществим подобни интервенции", каза представителят на IAA.
Изданието "Панорама" отбелязва, че сушата и изключително високите температури през изминалото лято са унищожили културите върху площ от около 2 милиона хектара – една четвърт от общата обработваема площ в Румъния.
Цитирани от изданието данни на Европейската обсерватория за сушата показват, че през лятото на 2024 г. около 70 процента от територията на страната са били в "критична ситуация", предава БТА.
Новата покупка ще допринесе съществено за спасяване на реколтата в засегнатите от сушата райони, включително на култури като пшеницата, рапицата и ечемикът, които са сред най-силно застрашените от сушата, коментира изданието "ОбсерваторНюз".