Русенци щурмуват румънската столица, грабят като невидели…

От първи януари 2025 година минималната работна заплата в Румъния ще достигне 4050 леи (1591 лева), докато в България тя ще бъде 1077 лева.

Разликата от над 50% се запазва устойчива, тъй като северната ни съседка следва стриктно правилото минималното възнаграждение да представлява половината от средната заплата за страната.

Разполагаем доход на европейско ниво

Според проучване на GfK, средногодишният разполагаем доход на жителите на Букурещ достига 18 500 евро, изравнявайки се със средното ниво в Европейския съюз. За сравнение, в София този показател не надхвърля 16 000 евро.

Интересен факт е, че румънската столица, с население от около 2 милиона души, изпреварва дори Виена по БВП на глава от населението при отчитане на паритета на покупателната способност.

Транспорт и горива

Градският транспорт в Букурещ е значително по-евтин от този в София. Транспортните предприятия в румънската столица са държавна собственост и получават сериозни субсидии от бюджета.

В същото време, цените на горивата в Румъния са по-високи, поради три последователни увеличения на акциза през текущата година – през януари, април и юли.

Жилищен пазар и ипотечни кредити

Жилищният пазар в двете столици показва сходни тенденции при цените на имотите, с годишно поскъпване между 11% и 17%. Съществена разлика се наблюдава при ипотечното кредитиране – средната лихва по жилищните заеми в Румъния достига 7,19%, докато в България тя е около 2,7%.

Храни и потребителски стоки

Хранителните продукти в Букурещ са по-достъпни благодарение на преференциалната ставка от 9% ДДС, при стандартна ставка от 19%. Това е причината по-малки магазини в Русе например да зареждат хранителни стоки от Румъния.

За русенци, които често прескачат до румънската столица, е изгодно да пазаруват там за по-дълъг период от време. За покупки на едро румънската столица е изключително подходяща, защото там молове, разположени близо до околовръстното, предлагат голямо разнообразие от стоки, и то на всякакви световни брандове.

Много от тях имат производствени бази в Румъния и това е причината перилните и почистващи препарати, а и много други стоки за домакинството да струват по-евтино там, отколкото тук.

Related posts

Голяма изненада: Учените с важни разкрития за тъмната енергия във Вселената

Отврат: Гинеколог изнасили 87 свои пациентки!

Това ли е тайната за дълголетие на 105-г. баба Севда

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече