Светът изтръпна: Украйна го направи – започна да удря Русия с ATACMS

Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия, използвайки американски балистични ракети ATACMS. Това действие представлява значителна ескалация в продължаващия конфликт, подчертавайки нарастващите способности на украинските въоръжени сили да нанасят удари в дълбочина.

Международните експерти се фокусират върху възможностите на тези ракети, както и на други западни оръжия, които променят динамиката на войната, пише rbc.ua.

Атаката с ATACMS: Пробив в тактиката на Украйна

Украинските въоръжени сили нанесоха удари по военна база в Белгородска област, използвайки ракети ATACMS. Обектът, разположен в близост до град Карачев, е ключов за руската логистика, тъй като там се съхраняват значителни количества боеприпаси и техника.

Според украинското министерство на отбраната, атаката е довела до унищожаване на складове и повреда на инфраструктурата на базата.

Ракетите ATACMS, доставени от САЩ, са с обсег до 300 км и са предназначени за точни удари по стратегически цели. Тяхната употреба от Украйна показва нарастващата способност на страната да нанася удари далеч зад фронтовата линия. Това е първият случай, в който тези оръжия се използват директно срещу руска територия.

Реакцията на Русия и международната общност

Руските власти категорично осъдиха атаката, като я определиха като агресивен акт и предупредиха за възможни ответни мерки. Според руски източници, този удар е свидетелство за нова ескалация, която може да доведе до още по-големи напрежения в региона.

Международната общност също реагира с притеснение. Въпреки че Украйна има право да защитава своята територия, западните лидери предупреждават за риск от разширяване на конфликта.

Западните ракети: Стратегически промени на бойното поле

Ракетите ATACMS не са единственото високотехнологично оръжие, предоставено на Украйна. Сред другите значими системи са крилатите ракети Storm Shadow, предоставени от Великобритания, и германските ракети Taurus. Те също променят баланса на силите.

  • Storm Shadow: Тези крилати ракети имат обсег до 560 км и са предназначени за удари по стратегически обекти. Те са използвани от Украйна за нанасяне на удари по руски военни съоръжения, включително складове за боеприпаси и командни пунктове.
  • Taurus: Немските ракети Taurus са известни със своята точност и възможност да пробиват силно укрепени цели. Те имат обсег над 500 км и се разглеждат като ключов елемент за украинските контраофанзиви.

Според анализатори, тези оръжия представляват сериозна заплаха за стратегическите обекти на Русия. Успешното им използване от Украйна може да доведе до значителни загуби за руската армия, особено ако ударите са насочени към логистични и командни центрове.

Промени в динамиката на конфликта

Експертите отбелязват, че доставката и употребата на тези оръжия значително променят бойното поле. Украйна вече може да атакува ключови руски цели, разположени дълбоко зад фронтовата линия, което намалява възможностите на руската армия за ефективна логистика и планиране.

Същевременно, използването на ракети с такъв обсег изисква внимателно планиране, за да се избегне прекомерна ескалация. Докато Украйна продължава да получава военна помощ от Запада, включително нови оръжейни системи, Русия предупреждава, че подобни атаки ще доведат до "непредвидими последици".

Повратна точка

Атаката с ATACMS представлява повратна точка в конфликта между Украйна и Русия. Заедно с другите западни оръжия, тя дава на украинските сили възможност да нанасят удари по стратегически цели, което потенциално променя хода на войната.

Тази ескалация обаче увеличава рисковете за по-широк международен конфликт, което подчертава необходимостта от дипломатически усилия и сдържаност.

Related posts

Имен ден: Черпят най-милостивите имена за един от най-важните българи

„Ще ти отрежем пръстите”: Зверство с пенсионер разтърси България

Знаете ли ги: Арменските думи, които използваме

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече