Уникална находка разкриха семейство археолози от Троян – железодобивна пещ от времето на Древния Рим – II, III век след Христа.
Мястото е село Орешак на 1000 метра надморска височина над Черни Осъм.
Доротея и Стелиян Иванови са изкушени от археологията и по-специално от Древен Рим. Не копаят на места, където е ясно какво има, а проучват по-непознати терени – на висока надморска височина и свързани с подземните богатства и обработката им.
Така достигат до уникална находка.
„На площ от 70 кв.м разкрихме металургична пещ и депо за отпадъци. Имаме първата в България, разкрита железодобивна пещ, проучена по археологически път“, посочва археологът Стелиян Иванов.
Археолозите стигат до тази пещ по описания в книги на минни геолози през 50-те години на миналия век.
„Отдавна се знае, че над село Черни Осъм има богато залежи на желязна руда. Имаше предположения, че са от късно Средновековие и Османски период, но никой не можеше точно да каже“, казва Иванов.
Територията е била част от Римската империя
Доказателството е намерената керамика, в близост до пещта, най-вероятно използвана от работниците при хранене. „Керамиката датира II, III век, когато тази територия е била част от Римската империя“, допълва археологът пред NOVA.
В този район се е добивало успешно желязо и под формата на руда, и във вид на отпадъци.„Рудата е чист хематит, с 50-60% съдържание на желязо. Раздробявали са я, стопявали са я на 1100-1200 градуса“, подчерта Иванов.
В този период на годината мястото е недостъпно. Археолозите предполагат, че в близост има още находища и подобни места за добиване на желязо. Очакват държавата да им помогне, за да продължат работата си и тя да стане видима и достъпна за повече хора.
„В района такива обекти не са единични. Останалите са трудни за проучване и искаме да разработим, своеобразен, туристически маршрут“, отбеляза археологът Доротея Иванова.