Ако се върне 20% ДДС върху брашното и хляба, те вървят заедно, това значи цената на хляба и на брашното да се увеличат с около 25-30% минимум.
Освен 20%, които са предполага, че ще отиват в държавната хазна, имаме и един марж наречен "търговска надценка“, която надценка всеки търговец сам определя съобразено със своите специфични разходи.
Това каза председателят на УС на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева в ефира на Радио "Фокус“.
“Хлябът в България е единствената храна, която не променя своята цена ежеседмично. Този факт обаче ще бъде различен, ако се върне 20% ДДС върху брашното и хляба, защото актуализираната цена на хляба ще почва да следва неудържимо борсовите индекси, които и към момента се очаква да нараснат заради сложната геополитическа обстановка,“ обясни тя.
“Това е социална мярка, която касае потребителите, а не производителите”, каза още Мариана Кукушева и обясни, че при въвеждането на нулевото ДДС на брашното и хляба сивият сектор в бранша е бил 45%, от което губи и бюджетът, и данъкоплатецът, и социалната сфера.
Появява се сив сектор
Ако тази мярка с нулево ДДС бъде премахната, според експерта ще се създадат перфектните условия отново за появата на сив сектор, който ще завземе около 50% от бранша.
Така сивият сектор разбива конкуренцията, изкривява пазара, краде от държавния бюджет, т.е. краде от джоба на всеки български данъкоплатец, като в същото време покачването стойността на цената на хляба.
“Хлябът не е луксозен продукт, хлябът е насъщен. И аз затова съм убедена, че ще има политическата мъдрост за тази национална кауза, свързана с осигуряване продоволствената сигурност на българския народ.
Мисля че тази мярка няма да влезе в действие. В противен случай страдащи от нея ще бъдат единствено и само потребителите,“ категорична е тя.