Смъртоносна болест е вкарана от Северна Македония у нас, вече има 12 жертви СНИМКИ

Огнище на болестта гана е констатирано в общинския приют за безстопанствени кучета в Кюстендил.

Това съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Община Кюстендил Кристиян Иванчов и д-р Полина Чавдарова – управител на приюта.

Към настоящия момент със заболяването в приюта са диагностицирани 39 кучета. Предприети са индивидуални лечения на всяко едно от тях. Някои са излекувани, а други се възстановяват. Заради развитието на болестта са починали 12 кучета.

„Разпространението на заболяването е овладяно. Пети ден нямаме нов случай на гана на територията на приюта“, посочи Иванчов, цитиран от Struma.bg. Той уточни, че не съществува никаква опасност за домашните кучета, които са редовно ваксинирани.

Първият случай е от 24 октомври. Установено е било, че най-вероятно заразата е влязла с куче, прието в приюта в началото на месец октомври. Кучето е било с много лоши здравословни показатели, множество заболявания и е починало.

Симптоми на заболяването

Направен е анализ на чипа на болното животно, вследствие на което е било установено, че кучето е с чип от Северна Македония. То е установено на територията на община Кюстендил.

Болестта е остро заразна, разпространява се при всички животни от семейството на кучетата. Вирусът се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период е между 3 и 20 дни. Заболяването се характеризира с треска, възпаление на лигавицата и висока температура.

То протича в три форми, а лечението е трудно и продължително. Профилактиката се извършва посредством поставянето на ваксина. В момента, с оглед предприетите мерки, са спрени кастрациите на кучета в приюта и прибирането там на четириноги.

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече