Начало Последно добавени Социолог с мрачна прогноза за правителство: Малките партии предизвикват този трус

Социолог с мрачна прогноза за правителство: Малките партии предизвикват този трус

от CrimesBG
0 коментара

Конституирането на парламента е първостепенна задача във всяка една парламентарна република.

Парламентът трябва да заработи, за да мога да произтекат и всички последващи процедури, включително и най-непосредствените – връчване на мандат за съставяне на правителство, гласуване на закони, от които най-важният е бюджетът за 2025 година.

Това коментира социологът Боряна Димитрова в ефира на Радио "Фокус".

По думите й в момента се намираме в една парадоксалната ситуация с избирането на председател на Народното събрание, в която без тези партии, с които публично не иска да взаимодейства нито една от политическите сили, да не може да се получи подкрепата за избора.

"Българският парламент се намира в една изключително сложна ситуация заради неприемливостта, заради взаимното изключване на партии, с които останалите политически партньори не биха искали да взаимодействат. Ще бъде много не просто интересно, ще бъде и знаково да видим как ще се развие тази ситуация.“, каза тя.

Само две редовни правителства

В последните 5 години България е имала само два пъти редовни правителства, и то с живот не по-дълъг от няколко месеца, изтъкна още социологът, което според нея не е добре преди всичко за българските граждани, за работата на институциите, за хоризонта, като възможности за развитие на държавата.

"Вратата към нови избори е широко отворена, а тази, към постигане на съгласие за управление в настоящия парламент, е полуотворена,“ каза тя и допълни, че за нея е важно да види знаци, че все пак може да се постигне съгласие за управленско мнозинство.

Проблемът с нарушенията в тези избори се оказва много съществен и политически, и граждански въпрос, защото българите нямат чувството, че техният глас е участвал в избора на точно тези 240 депутати, което според Боряна Димитрова поставя под съмнение демокрацията като система, основана на правила.

Взаимният блокаж в избора на председател показва невъзможността политическите парти да намират изход от кризата при сега съществуващото разположение на силите.

Колкото повече субекти влизат в парламента, включително и заради протестния вот на хората, че водещите политически сили не съумяват да излъчат правителство, толкова по-сложна става задачата на парламентаристите. “И като че ли нови избори отново за пореден път се очертават на хоризонта.“

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.