Стратегията на Киев за преодоляване на този проблем чрез създаване на нови бригади вместо укрепване на вече съществуващите се оказва неефективна, смята военният анализатор Майкъл Кофман.
Според изданието Business Insider, старшият научен сътрудник на Програмата за Русия и Евразия към Фонда "Карнеги" за международен мир определя това решение като "една от най-заплетените стратегии за управление на сили", които някога е виждал.
Основни предизвикателства
Кофман посочва, че разширяването на армията чрез създаване на нови бригади вместо попълване на загубите в опитните бойни части на фронтовата линия води до компромиси. Липсата на достатъчен боен опит прави новите формирования "в общи линии неефективни в битка".
„Както видяхме през 2023 г., новите формирования се справят зле както с настъпателни, така и с отбранителни операции. Те се нуждаят от значително време, за да придобият опит, сплотеност и увереност.“
Кофман отбелязва, че стратегията на Украйна частично се е провалила. Новосформираните батальони често са използвани за попълване на загубите в съществуващите бойни единици, което е довело до "постоянна фрагментация на отбранителните усилия и загуба на сплотеност".
Примерът с 155-та бригада
Един от най-крещящите примери за проблеми в управлението на украинските войски е историята на 155-та бригада. Разпределението на новите части е довело до неефективност и липса на координация в действията.
Липса на оборудване и технологични иновации
Освен човешки ресурси, Украйна страда и от недостиг на оборудване. Въпреки това, страната бързо разработва нови дронове, често сглобявани от комерсиални компоненти.
Тези безпилотни летателни апарати се оказват "мултипликатори на сила", които позволяват на украинската армия да поставя мини и атакува руски сили още на подстъпите към фронта.
„Технологичните иновации, тактическата адаптация и по-добрата интеграция обаче не са достатъчни, за да компенсират основните проблеми.
Русия може да изглежда, че постига скромни успехи, но Украйна трябва да реши проблемите с човешките ресурси, обучението и управлението на войските, за да продължи борбата,“ заключава Кофман.
Превод и редакция: БЛИЦ