Във вторник сутринта, 7 януари, в Палисейд избухна горски пожар, който се разпространи на 1214 хектара само за един ден. Десетки хиляди хора бяха принудени да евакуират домовете и предприятията си. Местните власти казват, че заплахата остава заради поривите на вятъра и затова скоро може да бъдат издадени допълнителни заповеди, пише Space.
Пожарът, за който се смята, че е подхранван от силни ветрове, обхвана кварталите Пасифик и Палисейд в западен Лос Анджелис. Местните власти също така казват, че смъртоносният пожар все още бушува в части от Лос Анджелис в Южна Калифорния и учените наблюдават разпространението на огъня и дима с помощта на сателити от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA).
Важна информация за разпространението на пожарите се предоставя на лидерите на общността, пожарникарите и синоптиците от сателити, оборудвани с инструменти, способни непрекъснато да фотографират и проследяват пожара и произтичащите от него стълбове дим, уточ.
За да направят това, изследователите на NOAA използват два вида сателити, с които разполагат. Те работят в тандем, което прави възможно наблюдението на развитието на горския пожар:
- геостационарен оперативен спътник за околната среда (GOES);
- съвместна полярна сателитна система (JPSS).
Изследователите отбелязват, че и двата сателита са оборудвани с инструменти от следващо поколение за наблюдение на нашата планета, но има разлика. Докато JPSS обикаля около Земята в полярна, негеосинхронна орбита на височина от 824 километра над нас, сателитите GOES обикалят около същата точка на Земята, но на височина от 35 786 километра.
В резултат на това учените използват различни филтри и спектрални диапазони на инструментите на борда на двата спътника, което им позволява да създават мощни изображения, които показват растежа и движението на огън и дим в почти реално време.
Изследователите са успели да уловят местоположението на пожара и как нараства по размер и интензивност с течение на времето. Учените също са успели да проследят къде ветровете са тласнали димния стълб – движението му е заснето на видео.
С помощта на подобно устройство на борда на втория спътник учените също са успели да направят снимка, разграничавайки горещите точки от огъня и дължината на димния стълб, простиращ се над океана. Изследователите отбелязват, че тези инструменти са критични и без тях пожарникарите и прогнозистите ще трябва да разчитат само на наземни доклади, които понякога могат да бъдат недостъпни или да пристигнат със закъснение.