Ново проучване на "Транд" изследва доверието на българите към еврото. Според него 37% от запитаните смятат, че животът у нас се е подобрил откакто страната ни е станала членка на ЕС, но 32% смятат, че се е влошил.
Младите хора са по-скоро смятат, че членството ни е добро решение, а възрастните хора над 60 години смятат, че ситуацията се е влошила.
Това коментира социологът Евелина Славкова от "Тренд" пред Нова нюз.
61% от запитаните смятат, ч ееврото е стабилна валута, а 26% не споделят това мнение. Смятам, че политическото говорене много изтърва разговора за еврото и членството ни в еврозоната. Държавата нямаше комуникационна стратегия по отношение на еврото, коментира тя.
Първоначалните импулси на българите по отношение на членството ни в ЕС беше на максимума, хората бяха ентусиазирани.
Постепенно разбрахме, че нещата не са точно, както ни бяха презентирани и си ги представяхме и това рефлектира върху много важни теми като еврозоната и политическото говорене по тази тема, че приемането на еврото ще влоши живота ни, импулсивно приемат валутата като нещо негативно.
Все пак обаче болшинството о т хората смятат, че еврото е стабилна валута, коментира социологът.
53% от хората смятат, че България незаслужено все още не е пълноправен член на Шенген.
Други 29% обаче са точно на обратното мнение, а 18% не могат да преценят. В предишни изскледвания хората са казвали, че едно от най-добрите неща в членството ни в ЕС е именно свободата за придвижване, т.е. и Шенген се възприема по този начин – т.е. да се увеличи нашата възможност за свободно придвижване. Ето това е тема, която определено ни обединява, коментира тя.