Турция започва днес голямо военноморско учение във водите на Черно, Егейско и Източно Средиземно море, съобщиха турски медии.
Учението "Синьо отечество-2025" ще се проведе от днес до 16 януари и в него ще участват 90 кораба, 50 летателни апарата и 20 хиляди души персонал.
В учението ще участват и хеликоптери и самолети на Командването на сухопътните войски, както и шест катера на Командването на бреговата охрана.
Целта на учението е да се оцени ефективността на военноморските сили при провеждането и управлението на операция, да се повиши оперативната готовност на елементите, участващи в маневрите, да се подобрят способностите за анализ, предвиждане и вземане на решения на персонала на щаба и участващите елементи в среда на заплахи, както и да се проверят процедурите за оперативна съвместимост с другите командвания.
Това обясни началникът на щаба на ВМС контраадмирал Кенан Каан Тюрккан, цитиран от Анадолската агенция.
В. "Йени месаж" определя учението като "репетиция за защита на Синьото отечество", имайки предвид териториалните води, върху които Турция претендира.
Военоморско учение
Ежегодното учение "Синьо отечество" е най-голямото военноморско учение на Турция.
НАТО ще започне да защитава критични съоръжения в Балтийско море с до десет кораба в края на седмицата, съобщи финландският портал Yle.
"НАТО ще изпрати кораби, които в момента служат в Балтийско море, както и кораби, които ще бъдат изпратени директно от страните от НАТО. Общо ще има около десет от тях, те ще останат в морето до април", отбелязва порталът.
Корабите ще бъдат разположени в близост до захранващи кабели и кабели за данни. Те ще действат главно като възпиращ фактор.
Освен това Финският залив ще продължи да се охранява, по-специално от финландски и естонски кораби.
НАТО реши да увеличи присъствието си в Балтийско море на 30 декември по искане на Финландия и Естония.
Властите на тези страни подозират, че на 25 декември танкерът Eagle S е повредил с котва електрическия кабел Estlink 2 между Финландия и Естония, както и четири телекомуникационни кабела във Финския залив.
Сенчест флот
Те смятат, че танкерът е част от руския "сенчест флот" и помага да се избегнат санкциите, наложени от западните страни.
Освен това партньорите от ръководените от Обединеното кралство Съвместни сили обявиха, че ще използват изкуствен интелект, за да засилят наблюдението на движението на кораби в близост до критичната инфраструктура в Балтийско море.
Общо във Финския залив и в Балтийско море кабелите са повреждани три пъти за малко повече от година. През ноември 2024 г. е прекъснат телекомуникационен кабел между Швеция, Литва, Финландия и Германия.
През октомври 2023 г. корабът Newnew Polarbear повреди газопровода Balticconnector и телекомуникационните кабели.
По-рано, през септември 2022 г., газопроводът "Северен поток 2" е повреден в Балтийско море.
"Следим разследванията на Естония и Финландия и сме готови да предоставим допълнителна подкрепа", заяви при последния инцидент генералният секретар на НАТО Марк Рюте.