Тежка зима предстои за пенсионерите заради големите разходи за отопление, независимо дали използват дърва, газ, климатици или парно. Тази година цените на парното в страната са малко по-ниски спрямо миналата година, което стана възможно след драстично поевтиняване на газа.
Но въпреки това сметката за отопление с парно на апартамент от 80 кв. метра в София през студените месеци от зимата ще бъде малко над 350 лв. Това показват изчисления, направени от “Труд news”.
Същевременно минималната пенсия за стаж и възраст е 580 лв.
Ако пенсионер живее сам, отоплява целия си апартамент на парно и получава минимална пенсия, след като плати сметката за отопление, ще му останат 230 лв. на месец за храна, ток, вода, телевизия, телефон, лекарства и т. н. Затова честа практика е пенсионерите да отопляват само една стая от дома си.
Според официални данни на НСИ всяко пето домакинство (20,7%) няма финансова възможност да поддържа нормална температура в жилището си.
При пенсионерите делът на хората, които не могат да отопляват дома си е още по-голям. Над 35% от пенсионерите с пенсия за стаж и възраст получават минималната пенсия от 580 лв., показват данни на НОИ. Това са малко над 500 хил. пенсионери.
Още през миналата зима ставката на ДДС за парното беше върната на нормалното ниво от 20%, което доведе до сериозно увеличение на сметките за отопление, въпреки че за някои други стоки и дейности ставката на ДДС е намалена на 9 на сто. Въпреки че цената на газа вече е близо до нивата от преди енергийната криза и войната в Украйна, вече плащаме много по-високи цени за парно.
Отоплението с дърва и екобрикети излиза по-евтино от парното, показват изчисления на “Труд news”. Отоплението с природен газ е малко по-скъпо от използването на дърва и екобрикети, но тази година, ако няма някакви големи кризи на пазара, също ще бъде по-евтино от парното.
През месец октомври миналата година “Булгаргаз” продаваше газ на цена от 60,41 лв. за мегаватчас без акциз и ДДС. В момента цената на “Булгаргаз” е малко по-висока – 63,72 лв. за мегаватчас, което води до леко поскъпване и на горивото, което стига до домакинствата. Цената на газа от “Булгаргаз” обаче по-ниска от ноември 2021 г., когато беше 93,19 лв. за мегаватчас. През ноември 2021 г. цената на парното в София беше 98,48 лв. за мегаватчас, а сега е 128,25 лв. за мегаватчас.
Това представлява поскъпване на парното с над 30 на сто в рамките на три години, при положение, че цената на газа сега е по-ниска. В резултат на всичко това отоплението с парно вече излиза твърде скъпо за много домакинства.
За апартамент от около 80 кв. м. в София през най-студените месеци на миналата година дойдоха сметки за около 380 лв. През тази зима при същите температури за отопление на апартамента домакинството ще даде около 30 лв. по-малко на месец. Ако през миналата зима за целия отоплителен сезон сметката за парно е била 1400 лв., през тази зима домакинството ще трябва да плати около 100 лв. по-малко, ако зимата не е по-студена.
Алтернативите за отопление също не са никак евтини. Отоплението чрез дизелово гориво излиза доста скъпо, въпреки че е по-евтино от миналата година, защото цените на горивата се успокоиха. Използването на котел за ток или на пропан-бутан за отопление излиза по-евтино, но разходите също са значителни.
Ситуацията ще се промени при старта на свободния пазар
С климатик отоплението засега е най-изгодно
Има различен клас уреди
Отоплението на апартаментите с климатик продължава да е най-евтино. Причината за това е, че съвременните климатици са изключително енергоспестяващи. Съотношението между отделяна топлина и изразходвана енергия при високия клас климатици надминава 5 към 1.
Най-икономичните климатици са хиперинверторните. Те имат най-високи коефициенти на трансформация на енергията при отопление и охлаждане. Но първоначалната инвестиция за тях е висока. Отоплението с климатици от висок клас излиза близо два пъти по-евтино отколкото с парно и за апартамент от 80 кв. м при сегашните цени е около 200 лв. на месец.
Използването на климатици все още е изгодно, защото цената на тока за бита се определя от КЕВР. Цените на тока са регулирани, но през тази зима сметките на хората, отопляващи се с климатик, ще бъдат по-високи, защото от 1 юли цената на електроенергията за бита беше повишена средно с 1,77%.
От края на 2025 г. домакинствата ще минат изцяло на свободния пазар на ток, което може да доведе до значително повишение на цената на тока.
Включват и конвекторни печки
С климатик излиза малко над 200 лв. на месец
Хората с малки деца поддържат по-висока температура.
27 хил. са абонатите на “Топлофикация-Бургас”. Болшинството от жителите на града обаче се топлят с климатици, има и на газ. “Не може предварително да се каже дали зимата ще бъде тежка, дали ще е студена или топла.
Засега караме “циганско лято”, но това нищо не означава. Сметките, които ще плащат абонатите, зависят от това дали консумацията ще е по-голяма или по-малка”, казаха от “Топлофикация-Бургас”.
Миналата зима през най-студените зимни месеци, отоплението с климатик на двустаен апартамент излизаше около 200- 220 лв. Много семейства имат конвекторни печки, които въпреки, че “гълтат” много, се включват през нощта, за да поддържат добра температура. Това правят основно хора с малки деца.
Пелетите за тази зима поевтиняха
В Благоевград масово се отопляват на климатици
По селата избират дърва
В Благоевград няма топлоцентрала и затова всеки се грижи за топлото в дома си през зимата според възможностите си. Сравнително евтино излиза да се отопляваш на климатик и това е най-предпочитаният уред за отопление от пенсионерите, а и от доста млади хора. Не изисква хамалогия и е чисто отопление, казват хората.
Голяма част от домакинствата са на парно-на газ или на пелети. И двата варианта излизат по-скъпо от климатик. Пелетите тази зима поевтиняха и стигнаха до старите си нива от преди три години – сега се търгуват по 520 лв. максимум за тон.
Отоплението с тях излиза по-евтино, отколкото използването на газ, но се иска обгрижване и носене на чували.
По селата най-предпочитани са дървата за огрев, които се добиват евтино чрез горските стопанства. Но излизат доста скъпо, ако се купуват от борсите. Там един кубик варира от 150 до 170 лева.
Имат запаси от миналата година
В къщите използват дърва и пелети
В апартаментите включват климатик
Живеещите в апартаменти варненци масово ползват отопление с климатици. Това е най-евтиният вариант, сметките за едностайно жилище в най-студените месеци не надвишават 120 лв., докато при ползване на радиатори и електрически печки сумата е почти двойна.
В гъсто населените вилни зони за отопление на къщи хората предпочитат дърва и пелети. Първите остават най-изгодни, в момента офертите са за 130-160 лв. за кубик, но има и за 90 лв. за малки количества и с допълнително плащане на транспорт.
Цените на пелетите са паднали значително. При 750-800 лв. през миналия сезон сега борсите предлагат различни марки в диапазона от 440 лв. до 560 лв. за тон, а мнозина имат и запаси заради меката последна зима.
Въглищата вече не са на мода, въпреки че в най-студените дни пенсионери често подсилват с тях печките си на дърва. Този сезон обаче замърсяващото гориво е доста по-скъпо. Цените на тон са се повишили и чувал от 25 кг излиза минимум 21 лв. при 15 лв. миналата есен.
Имат количества от миналата година
Североизтокът се презапаси с дърва за огрев
Зимите са топли и потреблението е по-малко
В района на Шумен хората най-често се отопляват с дърва.
След бума при доставките на дърва за огрев през 2022 и 2023 г., сега заявките от домакинствата са по-малки, въпреки че цените са с 20% по-ниски, отчитат от Североизточното държавно предприятие.
Заявени при кметовете на населени места от четирите области Шумен, Търговище, Варна и Добрич са 169 хил. кубика дърва. През септември 90 хил. кубика от тях са били платени от домакинствата и са им били доставени.
През 2022 г. са доставени 257 хил. кубика, а през следващата близо 200 хил. кубика.
“Понижението е заради изкуственото завишение тогава. Освен това зимите са топли и това намалява търсенето”, коментира инж. Ивайло Тодоров, началник на отдел “Ползване от горския фонд” към Североизточното държавно предприятие. На много места хората имат още от старите доставени дърва.
Цената на кубик “метровки”, заявени по списък до горските, към момента е между 55 лв. и 62 лв. без ДДС.
Търновци най-често предпочитат климатици
Някои инвестират в термопомпи
Опасяват се от прекъсване на тока
Някои хора предпочитат да инвестират в термопомпи.
Във Велико Търново и региона се наблюдава застой при купуването и монтирането на газови котли и инсталации. В навечерието на зимния сезон хората все повече предпочитат да инвестират в електрически уреди и термопомпи. Това споделят специалисти в местни фирми за инженеринг и търговия за отоплителни уреди и съоръжения.
Те са категорични, че от началото на годината купуването и монтирането на газови уреди е намаляло около 20 пъти спрямо предишни години. Хората предпочитат да инвестират в климатици и термопомпи, които са скъпи като първоначална цена, но възвръщаемостта е добра.
Много домакинства преминават на печки и отоплителни системи, които се захранват с пелети. Цената на пелетите от местни производители тръгва от 399 лв. за тон и надхвърля 800 лв. за тон в зависимост от суровината, от която са добити.
Цената на дървата за огрев, които се продават на борсите, започва от 120 лв. и стига до 150 лв. на кубичен метър, а много хора се запасяват с тях заради опасения от прекъсване на електричеството през зимата.