Украинският историк: Зеленски губи подкрепа, защото не ни казва истината

“Популярността на Володимир Зеленски е на най-ниското си историческо ниво. Ако трябваше да се гласува днес, той щеше да бъде победен, а Украйна се нуждае от избори възможно най-скоро, за да поднови политическото си ръководство.

За съжаление трябва да изчакаме – няма да можем да отидем до урните, докато страната е под руска заплаха”. Това заявява известният професор по история в Лвовския университет Ярослав Грицак в интервю пред Лоренцо Кремонези – кореспондент на в. “Кориере дела сера” в Киев, което“Труд news“ публикува.

– Защо да не се гласува сега?

– Не е възможно от практическа гледна точка, когато част от територията е окупирана, толкова много наши граждани са емигрирали в чужбина или са под бомбите. Освен това рискуваме да отприщим вътрешно напрежение, което ще ни отслаби още повече.

– Как си обяснявате срива на популярността на Зеленски?

– Налице са две причини. Първата е, че той не успя да спечели нито една победа вече повече от година време. Освен може би напредването в района на Курск, което обаче може да се окаже много слаба работа. Втората причина е, че Зеленски се отнася с нас като с деца, които не могат да разсъждават и на които не трябва да се казва сериозно истината.

Вместо да го направи, той продължава да ни повтаря героичните приказки от първите месеци, че трябва да сме заедно и да се борим, за да освободим всички региони, окупирани от руските орки, включително Крим. Но вече никой не приема тези думи на сериозно, очевидно е, че няма да можем да се върнем в границите от 1991 г.

И при всички случаи преследването на подобна цел ще доведе до още много смъртни случаи и разрушения, които страната не може да понесе. В действителност украинците търсят нови решения за прекратяване на конфликта и те не отговарят на приказките на президента.

– Кой би спечелил президентските избори днес?

– Последните проучвания показват, че бившият началник на въоръжените сили генерал Валерий Залужни има явно предимство. През май социологическите проучвания показаха, че 70 процента от анкетираните са за него и одобряват плана му за милитаризиране на обществото. Той притежава необходимата харизма както да поиска повече жертви от украинците, така и да направи болезнени отстъпки на Путин. В момента обаче не знаем дали е готов да се кандидатира.

– Дава ли си сметка Зеленски за проблема?

– Той се е обградил с лоялни служители, които се опитват да го държат далеч от лошите новини. Основният проблем се състои в това, че остава все така силно желанието му да концентрира властта в свои ръце – той избира сътрудниците на базата на лоялност, а не на професионализъм и това е самоубийствена нагласа.

У нас съществува традиция президентите да управляват със стила, който са използвали в предишната си работа. Зеленски беше добър актьор и все още се държи като такъв. Мечтае да изиграе ролята на украинския Чърчил.

Извънредната ситуация в началото на войната му помогна – той въплъти щедрата и смела готовност за саможертва на украинците, които искаха да се бият на всяка цена.

Но играта стана по-трудна, когато стана ясно, че войната ще продължи и е необходимо да се разработят иновативни политики за съпротива. Сравнявам го с Горбачов: той бе много популярен в началото на Перестройката, но след това ставаше все по-изолиран в Русия. Беше уважаван и дори обичан в чужбина, но много мразен у дома.

– От опозицията предлагат правителство на националното единство, което да води преговорите с Путин…

– Да, това може да е решение. Зеленски не е систематичен мислител, той се нуждае от експертни съветници за разработване на дългосрочни политики и стратегии. Трябва да преминем от надеждите за победа към политиката на оцеляване. Но Путин печели, той се опитва да получи колкото се може повече от Украйна, той не е готов да направи компромис.

– Руснаците напредват в Донбас – страхувате ли се от колапс?

– Това е класическа война на изтощение. И този тип войни завършват с разпадането на една от двете армии. Резултатът зависи от това колко дълго компанията е готова да прави жертви. Но засега не виждам признаци за евентуален крах на Украйна.

Да видим какво ще се случи през зимата, страховете и несигурността нарастват все повече. Очевидно западната помощ и ракетите с голям обсег играят важна роля, но тук положението е тежко. Ама в Русия може да е и по-лошо. Изглежда, че мнозинството руснаци искат незабавен край на войната.

– Доналд Тръмп или Камала Харис е по-добрият вариант за Украйна?

– Не знам какво да очаквам от Тръмп, той може да направи неочаквани ходове. Опасявам се обаче, че Харис може да се окаже достойна приемничка на (Джо) Байдън. А забавянето на американската помощ ни обезкървява. Капиталовложенията в нашата военна индустрия също пристигат бавно, не се увеличават с нужния ѝ ритъм.

Related posts

Тръмп се заинтересува от “плана за победа” на Зеленски

Гала изчезна мистериозно от ефир, какво се случва с водещата?

Шофьорите у нас ликуват! Обявиха голяма новина за АМ “Струма”

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече