Украинският президент Володимир Зеленски и молдовският президент Мая Санду обсъдиха използването на украински въглища за облекчаване на енергийната криза в сепаратисткия молдовски регион Приднестровие, съобщава Ройтерс.
"Готови сме да помогнем на Молдова, включително с доставки на въглища", заяви Зеленски във вечерното си видеообръщение, след като обсъди кризата със Санду в телефонен разговор.
В изявление, публикувано на сайта на молдовското президентство, Санду заяви, че двамата лидери са се договорили да намерят общи решения за предотвратяване на задълбочаването на хуманитарната криза, включително чрез използването на алтернативни източници на енергия, като например въглища.
Приднестровието отдавна разчита на доставки на руски газ, но на 1 януари потоците към региона през Украйна бяха спрени, след като Украйна отказа да поднови споразумението за транзит на газ през територията си.
Проруската сепаратистка територия е изправена пред енергийна криза и хуманитарна криза, предупреди днес местен служител – седмица след като бяха прекъснати жизненоважните доставки на руски газ.
Досега руският гигант "Газпром" доставяше на Приднестровието газ чрез местен доставчик, без тази компания да плаща за тези доставки. Сепаратисткият регион изпращаше искания за плащане до Кишинев, като постепенно увеличава дълга на Молдова към "Газпром", отбелязва Франс прес.
Спорът относно неизплатения дълг към "Газпром", който Москва оценява на над 700 милиона долара, а Кишинев – на около 9 милиона долара, накара Русия да спре доставките от 1 януари.
Оттогава насам властите в Приднестровието са принудени да прекъснат електроснабдяването и да затворят много производства.
Ръководителят на местния отдел по икономическите въпроси Сергей Оболоник заяви, че малката територия е изпаднала в енергийна, но и в хуманитарна криза. Той заяви, че 13 милиона кубични метра газ са били заделени в резерв преди прекъсването на доставките. По думите му това количество в момента достатъчно за захранване на някои инфраструктури и газовите котлони в кухните на жилищните блокове. Но този резерв ще стигне само за 24 дни.
Кризата е съпроводена с рязко увеличение на потреблението на електроенергия, тъй като жителите компенсират с използването на индивидуални електрически отоплителни уреди, каза Оболоник.
В Приднестровието има само една топлоелектрическа централа с ограничен капацитет. За да се избегне претоварване на мрежата, миналата седмица властите въведоха режим на тока с две четиричасови прекъсвания на ден.
Сепаратистките власти предложиха някои спрени предприятия да могат да работят през нощта, когато потреблението на електроенергия е най-ниско.
Засега останалата част от Молдова е пощадена от прекъсването на електрозахранването, по-специално благодарение на помощта от съседна Румъния и след като Кишинев предприе драстични мерки за намаляване на потреблението.