Цял бранш проплака от липса на работници, а вносните не стават заради…

Законово да бъде облекчен вносът на кадри от страни извън ЕС, поискаха членовете на Сдружение за модерна търговия по време на организиран от бранша форум.

Липсата на хора е един от основните проблеми на компаниите от търговията на дребно.

"Има и резерви на пазара на труда в страната", каза по време на форума Андрей Евтимов, изпълнителен директор на голямо дружество, цитиран от "Труд". Той обясни как компаниите може да направят труда при тях по-атрактивен за различните възрастови групи.

За младите на възраст до 20 години е много важен балансът между работа и личен живот, затова за тях може да бъдат предложени гъвкави смени на работа. За хората на средна възраст най-важни са стабилността на заплатата и възможността за кариерно развитие.

Хората на пенсионна възраст също може да работят почасово в магазините, така могат да прилагат своя опит и да получават допълнителни доходи.

В резултат на инфлацията през последните години е нараснала покупателната способност на населението, но се е увеличил и натискът за вдигане на заплатите. От 2018 г. насам заплатите са увеличени близо два пъти.

Кандидати за работа няма

Изпълнителният директор на една от големите търговски вериги заяви, че само в София не им достигат 200 души персонал. Обявите за работа са налични, но кандидати няма.

Затова внасят работници от Узбекистан. Шест месеца е отнело на компанията да осигури вноса на шест души. Освен бавната процедура проблем при вноса на кадри е и езика. В търговията на дребно взимат чужденци за работа в складовете и за зареждане на щандовете, но не и за работа с клиенти.

Сред проблемите на бранша е постоянното въвеждане на нови регулации в бранша от страна на Европейската комисия. Компаниите в ЕС трябва да спазват редица изисквания за продаваните стоки, а сайтове от Китай предлагат стоки на по-ниски цени.

Държавните органи нямат капацитет да проверяват всички поръчани онлайн стоки от Китай. Изискванията трябва да са за всички, каза Иля Брюгеман, директор в Юрокомерс, организацията, която обединява сдруженията за търговия в 27 страни от Европа.

Не са правени конкретни изчисления, но при отделните търговци до една трета от цените на стоките се определят от регулациите на Европейския съюз, стана ясно по време на форума.

Въвеждането на максимални надценки на три вида хляб в България, показа как бизнес средата може да се влоши за един ден, каза Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

Related posts

Кошмарни подробности за ужаса в столичен мол

Пожар избухна на руски пътнически самолет в Анталия ВИДЕО

Извънредно: Кървав ужас в София, хвърчат полиция, пожарна и линейки!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече