Чехия направи обратен завой и се връща към руския газ

Европа прекара последните две години в опити да се освободи от зависимостта от руската енергия, но по-скъпите алтернативи карат някои страни без излаз на море да се върнат към стария си източник.

Пример за това е Чехия, която през лятото на 2023 г. обяви пълна независимост от руския природен газ и намали вноса си почти до нула. Сега тя внася поне малко руско гориво през Словакия, показват данни от мрежата.

Тези сравнително евтини доставки се очаква да спрат в края на годината, когато изтече сделката, позволяваща потоци от Русия към Европейския съюз през Украйна.

Въпреки че централноевропейските нации заявиха, че са адекватно снабдени, те все още могат да се сблъскат с по-високи разходи. Референтните цени на газа в Европа тази седмица скочиха до най-високото си ниво от година.

Засега някои търговци в региона купуват от изток, отчасти защото Германия е начислила оспорвана транзитна такса за пратки от другата посока.

Икономически смисъл

"Руският газ се влива в Чешката република, просто защото има икономически смисъл“, пише в доклад Доминик Русинко, анализатор в чешкото подразделение на KBC Groep NV. „Един фактор е транзитната такса от 2,5 евро за мегаватчас, наложена от Германия".

Потоците подчертават предизвикателството, пред което са изправени някои нации, за да ограничат зависимостта си от руското гориво, дори когато се противопоставят на войната на Кремъл в Украйна.

Словакия и Австрия внасят големи количества руски газ, докато Чехия и Италия го получават индиректно от своите съседи.

Австрийската енергийна компания OMV AG заяви в петък, че "Газпром" я е уведомил, че ще спре доставките на газ за централноевропейската страна на 16 ноември. OMV обеща да приложи арбитражна щета от 230 милиона евро срещу руската компания.

Чешката република няма никакви договорни задължения с "Газпром", но нейните доставки от съседна Словакия се увеличиха от миналата година.

Данните от чешкия тръбопроводен оператор Net4Gas показват, че количеството предполагаем руски природен газ, влизащ в страната от изток, се е увеличило до около половината от всички входящи потоци миналата зима и до около 74% досега през това тримесечие.

Малка част преминава транзитно през страната към Германия и Полша.

Вноса на газ

След избухването на войната в Украйна Чешката република увеличи вноса на газ от неруски източници, включително Норвегия и терминал за втечнен природен газ в Нидерландия.

Но тези доставки трябва да преминат през няколко държави, за да стигнат до местоназначението си, а таксата за излизане на германската граница и таксата за съхранение ги направиха по-скъпи.

Общите разходи за пренос на газ от Германия до съседните страни сега възлизат на 3,50 евро на мегаватчас, според Маги Сюетинг Лин, стратег за енергийни изследвания в Citigroup Inc. Това е еквивалентно на 8% увеличение на разходите при настоящите базови цени.

Таксите на Германия направиха доставките по-скъпи и са основна причина за възобновяване на потоците от Русия, според чешкото министерство на промишлеността и търговията.

Няколко държави от ЕС призоваха Берлин да отмени таксата, въпреки че политическата криза в Германия забавя всяко висящо законодателство, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Отпадане на таксата

„Очакваме вносът през Германия отново да започне да се увеличава, след като таксата бъде премахната“, каза говорителят на министерството Марек Восахлик по имейл, добавяйки, че Чешката република все още има адекватни доставки без руски газ.

Чешката енергийна компания CEZ AS вече се обърна към LNG, за да помогне за разнообразяване на източниците си на доставки, извън руски газ.

Компанията е резервирала капацитет в EemsEnergyTerminal в Нидерландия за 3 милиарда кубични метра годишно, достатъчно, за да посрещне една трета от годишното търсене на газ в страната.

Когато тази сделка приключи, CEZ също така си осигури годишен капацитет от 2 милиарда кубически метра в Щаде, наземен терминал в процес на изграждане в Германия, от 2027 г. Тази доставка ще покрие повече от една четвърт от годишното потребление на газ в Чешката република.

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече