Коалицията Продължаваме промяната – Демократична България (ПП-ДБ) даде извънреден брифинг. Изявление направиха лидерите на формациите.
"Трябва да се направи цялостна проверка на резултатите на изминалите избори. Има обилна информация в тази насока.
В резултат на тази проверка трябва да се реши дали има нужда от нов персонален състав на парламента и дали ще има промени", поде ген. Атанасов.
Думата взе Божидар Божанов:
"Анализът ни сочи редица проблеми, един от които е, че има много недействителни бюлетини. Има хиляди гласове и разминаване с флашките на машините.
Всички видяхме многото примери за нарушения на видеонаблюденията, които трябва да бъдат разследвани", обяви той.
По думите му е имало смени в секционните комисии, въпреки забраната от Централната избирателна комисия (ЦИК) и то в последния момент.
"Ще опишем всичко в подробности, когато пуснем искане за ново преброяване. Всеки глас има значение и това ще повиши доверието на избирателите към процеса.
В нашата декларация сме предложили да се направи Комисия за разследване на тези проблеми", обясни той.
Думата взе и Асен Василев:
"На тези избори гласуваха над 2,5 души. Купеният и контролираният вот се случиха, докато течеше кампанията.
Сезирахме още тогава МВР и ДАНС, но видяхме активно бездействие. Това, което може да бъде поправено, е всички тези хора да бъдат сигурни, че техният вот е отчетен правилно.
Затова внасяме конституционно искане всички секции да бъдат повторно преброени и гласовете да бъдат правилно отчетени“, заяви бившият финансов министър.
"Ще подкрепим и всички други искания към КС (Конституционния съд). Ще подкрепим исканията на всяка партия и организация, за да може КС да разгледа всички жалби по този според изборен процес", завърши той.
Акад. Николай Денков не замълча:
"Има голямо несъответствие между реално подадените гласове и протоколите на базата и на това, което се видя на видеонаблюденията. Това, което трябва да добавим и то е не по-малко важно, че преди самия изборен ден бе осъществен много сериозен натиск за въздействие върху гласоподавателите и това как те да подадат гласа си", заяви Денков.
„Щом ГЕРБ ще работи с „Ново начало“ значи трябва да кажем, че има възможност за правителство, но при две условия – или с Ново начало или без тях. Това беше въпросът към ГЕРБ“, каза той.
В брифинга участие взе и Кирил Петков:
ГЕРБ трябва да вземе решение – може ли да се откъсне от Пеевски или не може. Ако може, да подкрепи декларацията, ако не може, да си каже.
С тази декларация не искаме да наведем Борисов, а да го изправим. Решението му е България или Пеевски.
Само след това решение ние можем да говорим за избор на шеф на Народното събрание (НС)“, коментира Кирил Петков.
„Ще подкрепим всички искания към КС, надяваме се и другите парламентарни групи, ще подкрепят нашето.
Във връзка с това дали ще подкрепим председател на НС от ГЕРБ и техен кабинет. Първо искаме да чуем ясен отговор дали ще подкрепят декларацията ни, тогава ще отговорим“, категоричен бе Петков.
„Ако колегите са сериозни, не само на думи да прекъсват отношенията си с Пеевски, а на дела, ако са готови да подкрепят с нас да се махнат бухалките и да имаме реално работещи институции, разговорът става съвсем различен.
Трябва да видим техните действия в подкрепа на декларацията и тогава ще говорим“, каза още бившият премиер.
По думите му Борисов е много добър в театралните неща, но в момента от него се иска ясен отговор, а не театър.
„Хайде да не му се хващаме на думите и театралните изпълнения. Средно положение няма“, добави политикът.
Асен Василев отново се включи заради обвиненията за еднолични назначения:
„Всичко бе консултирано с премиера, а не е било еднолично. Това, което винаги съм правил, е когато се назначи шефът на „Митници“, той да си назначи екипите“, каза той.
„Що се отнася до ГЕРБ, лично аз смятам, че те искат да останат с Пеевски, но не пречи да им се даде още един шанс да премислят. Ако това е тяхната позиция, те хвърлят България под автобуса“, завърши думите си Василев по адрес на скандала в Митници-те.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!