200-годишна мистерия на кралската кобра най-накрая е разкрита

Кралската кобра е най-дългата отровна змия в света. Дължината на тялото на змията достига 5,6 метра, но средно те растат до 3-4 метра. В същото време кралската кобра расте през целия си живот, който може да продължи около 30 години, пише glasnews.bg.

В продължение на 188 години се смяташе, че кралската кобра е представена само от един вид – Ophiophagus hannah, но сега учените установиха, че има още три неизвестни досега вида. Изследването е публикувано в European Journal of Taxonomy, пише Live Science.

В продължение на почти 200 години учените вярваха, че има само един вид от най-дългата отровна змия в света, кралската кобра, и този вид беше наречен Ophiophagus hannah.

В същото време беше известно, че сред змиите от този вид има големи разлики в цвета на тялото и други физически характеристики в зависимост от региона, в който живеят. Така учените предполагат, че всъщност съществува не един, а повече видове.

Кралска кобра, вид Ophiophagus salvatana Снимка: Live Science

Кралска кобра, вид Ophiophagus bungarus Снимка: Live Science

Кралските кобри живеят във влажна среда, включително гори и блата, в различни региони на Южна и Югоизточна Азия. Различните групи змии се различават по външен вид, особено по цвят на тялото, шарки по телата им и размер.

Едва преди три години учените откриха, че има генетични различия между различните групи кралски кобри. В предишно проучване учените анализираха ДНК на различни групи кралски кобри и установиха, че има четири различни генетични линии.

Авторите на новото изследване са използвали тези данни, сравняват физическите разлики между музейните екземпляри на кралските кобри и стигат до заключението, че има не един, а четири вида от тези силно отровни змии.

Кралска кобра, вид Ophiophagus hannah Снимка: Live Science

Според ново проучване всъщност има следните видове кралска кобра:

Ophiophagus hannah – северна кралска кобра;

Ophiophagus bungarus – Зондска кралска кобра;

Ophiophagus kaalinga – кралска кобра на Западните Гати;

Ophiophagus salvatana е кралската кобра на Лусон.

Видът Ophiophagus hannah е широко разпространен в източна Индия, Мианмар и Индокитай, чак до южния край на Тайланд. Възрастните змии имат жълти ивици по телата си с тъмни ръбове и 18 до 21 зъба.

Видът Ophiophagus bungarus живее на Малайския полуостров и островите от Големите Зондски острови, включително Суматра, Калимантан и Ява, както и на някои острови на Филипините. Тези змии обикновено нямат ивици по телата си или имат тесни, светли ивици с тъмни ръбове по тялото си.

Видът Ophiophagus kaalinga живее на територията, ограничена от планините Западни Гати на Индийския субконтинент. Тези змии се различават от предишния вид по това, че нямат тъмни ръбове около светлите ивици по тялото.

Видът Ophiophagus salvatana живее на остров Лусон в северните Филипини. Тези змии имат изключително ъглови, светли ивици по телата си в сравнение с ивиците на другите три вида.

Кралските кобри притежават една от най-мощните отрови в света и отделят голяма доза отрова с една единствена хапка. Отровата е толкова силна, че може да убие човек за 15 минути.

Учените смятат, че всъщност може да има голям брой видове кралски кобри и са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди това.

Related posts

Байдън реагира остро на заповедта за арест на Нетаняху

Татарин от Украйна издирва МВР в София СНИМКИ

Търсят се 17 златни пръста, пети опит да подкарат парламента

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече