Правителството най-вероятно ще се отложи за напролет заради категоричното нежелание на ППДБ да води конструктивни преговори. Това установиха сондажи, направени от “Труд news” с наблюдатели на политическите процеси в страната.
Всички, до които се допитаха смятат, че по-възможни са поредни предсрочни избори, отколкото съставяне на редовен кабинет.
Чисто математическите сметки на този етап показват поне три възможни варианта:
– ГЕРБ-СДС+ППДБ+ИТН имат 124 депутати
– ГЕРБ-СДС+ППДБ+БСП имат 128 депутати
– ГЕРБ-СДС+ППДБ+ИТН+БСП имат 148 депутати
В сметките не е включено “ДПС-Ново начало”, заради условието на ППДБ за прокарване на “санитарен кордон около Делян Пеевски и “ДПС-Ново начало”“. Съпредседателят на ППДБ Кирил Петков вчера постави и други условия за сядане на масата на преговорите – Бойко Борисов да не е премиер и да се спре избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Петков заплаши, че няма да преговарят, ако не се подпише декларация за санитарен кордон около “ДПС-Ново начало”. От ППДБ настояха за отговор от ГЕРБ, а от партията реагираха, че позициите на ГЕРБ са били заявени още в изборната нощ.
“Няма нова ситуация, която да коментираме”, съобщиха от партийната централа и добавиха, че единственото ново обстоятелство е, че ППДБ признават, че нямат равноотдалечен премиер.
Лидерът на ДПС Делян Пеевски също коментира предложената декларация на ППДБ, като заяви, че няма да допусне “ДПС-Ново начало” и избирателите на партията да бъдат изолирани.
Политическите експерти коментираха, че ГЕРБ ще изпълнят казаното в предизборната кампания и ще положат максимални усилия за съставяне на редовно правителство.
Борисов обяви голяма новина на извънреден брифинг! ВИДЕО
Очаква се веднага след конституиране на парламента да започнат и преговори с парламентарните групи с изключение на “Възраждане”. Такива вероятно няма да се водят и с МЕЧ, чийто председател Радостин Василев обяви, че трябва да се направи коалиция анти-ГЕРБ и анти-ДПС.
А депутати от ППДБ разказаха, че напрежението в коалицията вече е неудържимо и се очаквало още в първите дни на парламента 13 народни представители от партията на Христо Иванов да се отделят от парламентарната група на ППДБ. Ако се случи това роене, ще е необходима и четвърта партия за трудно постижимо мнозинство за съставяне на кабинет.
Ще се разпаднат ли ПП-ДБ: Радан Кънев отвърна на акад. Денков за отровните стрели
Още в изборната нощ повечето коментатори отбелязаха, че най-вероятно Бойко Борисов ще предпочете неутралитет спрямо “ДПС-Ново начало” и “Алиансът за права и свободи”.
Казаха и че за легитимация на бъдещ редовен кабинет е необходима и втората политическа сила, в която има две десни партии – ДСБ и ДБ. Условията и претенциите на ППДБ обаче показват, че формацията не желае да има правителство, а предпочита да се отиде на нови избори, смятат политическите експерти.
Според политолози, като крайна стъпка Борисов ще предложи правителство на малцинството, което се очаква да бъде отхвърлено. Повечето от експертите смятат, че има нищожен шанс са съставяне на кабинет само с първия мандат.
Следващите опити според тях са обречени на тотален провал.
Свикват парламента на 6 или на 7 ноември
До Коледната ваканция действат по първия мандат
Първото заседание на 51-вото Народно събрание (НС) се очаква да бъде свикано на 6 или на 7 ноември.
Още на него трябва да бъде избран председател и зам.-председатели на Народното събрание. Ако това не се случи още първия ден, заседанието не се закрива, а продължава и през следващите дни до успешен избор.
Това кой ще оглави парламента е индикация дали са постигнати договорки между ГЕРБ и ППДБ.
След избора на ръководство държавният глава може да започне консултации с парламентарните групи за сформиране на правителство.Президентът Румен Радев вече обяви, че ще остави достатъчно време на парламентарните група да водят преговори.
Освен това се очакват и разговори на държавния глава с ръководството на НС да бъде приет навреме бюджетът за следващата година.
Консултациите вероятно ще започнат през втората половина на ноември, а до Коледната ваканция е твърде вероятно да са извървяни стъпките по първия мандат. Вече има случай, когато вторият мандат бе връчен след Коледната ваканция на депутатите и прогнозите са за подобен развой на събитията.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!