Половин година след огромния пожар край калояновското село Отец Паисиево, следите от бедствието още личат. Тогава изгоряха 46 вили, а възстановяването им ще бъде трудно, дори невъзможно, предава БНТ.
Част от потърпевшите са получили еднократна финансова помощ от социалното министерство в размер на 1 578 лева, а в началото на декември в кметството в Калояново са пристигнали и средства от междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.
Черна дата
Жителите на Отец Паисиево никога няма да забравят датата 16 юли 2024-а година, когато пламва вилната зона над селото.
Боряна Стойкова: “Около 12.30 обядваме и съседката звъни и казва, че горим. Излизаме и виждаме, че пожарът е тръгнал от тази страна, тук всичко това беше в пламъци. Аз се обадих на 112, дойдоха пожарните и почнаха да гасят. Обаче пожарът тръгна в обратната посока, просто вятърът беше много силен, постоянно си менеше посоката и явно това беше причината да изгорят толкова много вили”.
Димитър Стойков: “За жалост това стана и кой го подпали, не знаем, но това е човешка намеса”.
Ст.комисар Васил Димов – директор на РСПБЗН – Пловдив: “Ликвидирането отне над 4 денонощия. Пожарът възникна в самата вилна зона и още при пристигане на първите екипи, ние заварихме множество вили, които вече бяха обхванати от огъня. Изключително тежки метеорологични условия, бурен вятър, високи температури. На терен бяха между 290 и 330 човека при ликвидиране на този пожар всеки ден. Четири хеликоптера работиха тогава”.
Димитър Стойков: “Хубаво, че хеликоптерът тук спаси това дере, иначе ако беше прехвърлило, отиваше селото, и щяха да изгорят и те”.
Огънят унищожи изцяло доста постройки, други са запазени частично
Костадинка Марикина: “При нас понеже беше дървено бунгалото – всичко изгоря. Върху бетонната плоча, на която беше построено бунгалото, стои само пепел, нямаме нищо. На други съседи, които виличките им бяха масивни от тухла, при тях има частично запазени стени, но при нас всичко изгоря”.
Още през лятото част от потърпевшите са получили еднократната финансова помощ от 1 578 лева от социалното министерство. В началото на декември средства от държавата са пристигнали и за тези, които са подали молби в кметството в Калояново за финансова компенсация.
Павел Павлов- секретар на община Калояново: “На всички 13 заявили желание да бъдат финансово компенсирани. Сумите са различни в зависимост от оценката на лицензирания оценител. Варират между осем и 30 хиляди. В зависимост от това дали е била масивна постройката, дали е била на един или два етажа”.
Костадинка Марикина: “Нашата сума е за дървено бунгало с две стаи е под 12 хиляди лв. При сегашните цени няма да мога да възстановя с тези пари”.
След пожара, трудно ще се възстанови и природата
Димитър Стойков: “Много костенурки са изгорели. Горските казват, че много сърнички на едно място ги е заобградило огънят и няма накъде да бягат и са останали там. Тук няма възстановяване поне едно 10 -15 години. Иначе сутрин славеите ми пееха. Сега няма славеи. Няма нищо”.
Обгорелите масиви с борови дървета вече се секат, за да сe използват от фирмите за производство на целулоза. А дали унищожената гора ще бъде залесена отново, все още не е ясно.