Начало Последно добавени Д-р Тоня Станкова: След рак на гърдата настъпва вагинална атрофия

Д-р Тоня Станкова: След рак на гърдата настъпва вагинална атрофия

от CrimesBG
0 коментара

Октомври е Международният месец за борба с рака на гърдата – време, в което целият свят се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване, което покосява една на всеки осем жени.

Д-р Тоня Станкова е специалист акушер-гинеколог с интереси в областта на гинекологичните ендокринни заболявания, менопауза, естетична и функционална гинекология.

1,07 до 1,53 минута. За българите „естетична гинекология“ звучи малко екзотично. Какво представлява тя? Това е дял от гинекологията, който се занимава с естетичните проблеми, свързани с тази област – анатомични особености на външните полови органи или функционални нарушения от типа на изпускане на урина, смъкване на влагалището след раждане или отслабване… все промени при пациентките, които влошават качеството им на живот.

От 1,53 до 2,19 минута. Има ли нещо вярно в теорията, че „мъжките момичета“ по-често се разболяват от рак на гърдата? Не, шансът е един за всички, най-вече – генетично обусловеност. Рискът е изключително висок – една от осем. И това е най-често срещаният карцином при жените в България.

От 2,20 до 4,00 минута. Проблемът е, че при повечето карциноми, когато дойде болката, вече е фатално късно. Какво трябва да прави една жена, за да се следи – освен на палпира (опипва) гърдите си и да ходи на мамография? Това е основното. Жената трябва да се самопреглежда всеки ден и в това няма нищо срамно. Нормално е и е единственият начин да се установи някакъв процес. Един път в годината преглед от мамолог с ултразвуково изследване на гърдите. След 45-годишна възраст веднъж на две години – мамография, която се осигурява от здравната каса, за да се хванат ранните случаи на карцином на гърдата. Генетичните изследвания не се покриват от здравната каса, но дават 100% достоверност, че жената е предразположена. Обаче дали ще развие карцином зависи от много фактори – околна среда, начина, по който живее и се храни, тютюнопушенето, стреса…

От 4,00 до 6,30 минута. Външните последствия от открит рак на гърдата психически са много стряскащи за една жена – има риск да загуби гърдите си или от химиотерапията да й окапе косата. Бях много изненадана да разбера, че може да настъпи и вагинална атрофия. Какво всъщност представлява тя? Гърдите не са ли доста далеч от влагалището. От гинекологична гледна точка ракът на гърдата е изключително коварен. Той би могъл да доведе до метастази в яйчниците, до рак в ендометриума (лигавицата, постилаща маточната кухина) и съответно до вагинална атрофия. Затова е препоръчително жени, които са изкарали това заболяване и са претърпели операция, да се следят гинекологично много активно. Един път на шест месеца – задължително ултразвуково изследване, за да се видят матка, яйчници, за да се хванат навреме метастази или карцином в женската полова система. Атрофията се получава като възпалителна реакция на всички лигавици след химиотерапията – гастроинтестинален тракт, влагалище.

При много от пациентките с рак на гърдата се налага и последваща терапия. Това са препарати, които имат за цел да блокират хормоните в нашето тяло, за да можем да предотвратим развитието на нов карцином на гърдата или метастазите му. И съответно при блокиране на естрогените (във влагалищната лигавица има естрогенови рецептори) както и при жените в менопауза, отпада естрогеновата функция и стартират процесите на атрофия на клетките на лигавицата – изтъняване, локално възпаление. Тя става тънка и чувствителна. Започва с вагинална сухота и дискомфорт, сърбеж, чести рецидивиращи вагинални инфекции. При пациентките, при които процесът е напреднал половите контакти са изключително болезнени или невъзможни. Защото тази атрофия понякога обхваща не само влагалището, а се стеснява и самият отвор на жената и става невъзможно осъществяването на полов акт.

От 6,30 до 7,55 минута. В една ранна фаза всички тези естрогенни препарати – мазила или глобули могат ли да помогнат и да предотвратят болезнения дискомфорт. Те по-скоро помагат, не предотвратяват, а успяват да намалят симптомите. Естрогеновите препарати като системна употреба не се препоръчват при пациентки с карцином на гърдата. Има локални лекарствени форми, които могат да бъдат предписани със стриктно следене от страна на лекуващия онколог – дали той разрешава такава, макар и локална терапия. Защото при една много изтънена лигавица се смята, че част от веществото може да попадне в кръвообращението и ако карциномът е хормоночувствителен да го активирам. Затова по-скоро препоръчваме локални овлажняващи мехлеми, които се слагат системно и постоянно. В момента, в който ги спрем, симптоматиката се завръща.

Вагиналната атрофия не е характерна само за пациентки с карцином на гърдата. Доста често състояние е при жени над 45-50-годишна възраст. След менопаузата това е прогресивен процес, който се среща при 70% от жените.

От 7,55 до 9,05 минута. Химиотерапията влияе ли? Да, може да задълбочи и влоши вагиналната атрофия. Пациентките с карцином на гърдата в големия си процент страдат от вагинална атрофия със силно изразена симптоматика. Лечението им е по-трудно, защото при тях не може да се използват хормонални препарати. И залагаме на по-иновативни методи. Вагиналната атрофия е диагноза. Тя се установява с гинекологичен преглед. Лигавицата е изтъняла, ранима при прегледа, визуално се вижда много добре. При измерване PH-то на влагалището то не е кисело, а се алкализира. При микробиология липсват лактобацили.

От 9,05 до 11,00 минута. Какво може да се направи, за да се подобри това състояние? Стартираме с най-безобидното – овлажняващи мехлеми, кремове, глобули за системна употреба. При пациентки, при които това не действа, а и с цел превенция – вече медицината е изключително развита. Използват се неоперативни методи като лазерна терапия за влагалище, например. Вътре се поставя апликатор, който отделя топлина. Процедурата никак не е болезнена. Тъканите се загряват и при този процес се отделят растежни фактори, които подобряват структурата на лигавицата – еластин, колаген… Това са вещества, които цялостно реновират влагалищната лигавица. Лазерната терапия е абсолютно безопасна за пациентки с рак на гърдата, защото самият лазер прониква на определена дълбочина, само на ниво лигавица. Като „страничен ефект“ идва вагиналното подмладяване. С цел превенция, дори при пациентките, при които оплакванията са слабо изразени, взимаме мерки, преди да са се задълбочили. Използваме лазер Фотона, който има различни режими. Енергията се генерира на определена дълбочина, в зависимост от различните оплаквания. Използваме го и при смъкнато влагалище, най-вече срещу атрофия. При такива пациентки започва по-рано и изпускането на урина. Когато се задълбочи процесът, се случва по-рано отколкото при жените в менопауза.

От 11, 11 до 11,35 минута. Но смъкване на влагалището не настъпва само при рак на гърдата. Да, то може да се появи след раждане, след рязко сваляне на килограми, в нормален процес на остаряване – както се смъква кожата, така се смъква и влагалището. Просто при тези пациентки е по-рано изразено. Когато липсват естрогени се стига до тези оплаквания.

От 11,35 до 12,25 минута. Съществува и гимнастика за повдигане на влагалището, която обикновено се препоръчва след раждане. Ако пациентка с рак на гърдата започне да я прави с началото на лечението може ли да избегне атрофията? Ние препоръчваме тази гимнастика не само след раждане и при карцином на гърдата, а съветваме всички жени да правят гимнастика на тазовото дъно. Всеки ден два-три пъти, по 2-3 минути. Това подобрява кръвотока в тъканите около влагалището. Колкото по-добър е той, толкова по-добро е състоянието на лигавицата и на мускулатурата. Тези, които правят упражненията могат по-лесно да контролират болките при полови контакти. Съветваме ги да водят активен полов живот, защото това също подобрява трофиката на тъканите.

От 12,25 до края. Би ли могъл да се подобри половият живот с употребата на лазер. Да. Една от целите на употребата на лазера е подобряване на симптоматиката и лечение на атрофията, защото чрез подобряване на структурата на лигавицата, когато тя не е ранима и възвърнем доброто й състояние, няма причина да има болка. При рак на гърдата лазерът може да се използва превантивно, преди да настъпи вагиналната атрофия. След разрешение от следящия ги онколог, пациентките могат да прибегнат към лазерна терапия най-рано три-четири месеца след операцията.

Интервю на Магдалена Гигова

Оператор Калоян Балабанов

Монтаж Антон Тончев

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.