Опитите на Министерството на отбраната на Русия да централизира контрола над безпилотните летателни апарати може временно да забавят операциите с дронове срещу Украйна.
Това се казва в нов доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), съобщава изданието "Украинска правда“.
"Опитите на руското МО да централизира контрола върху неофициалните руски дронове може да намали ефективността на руските безпилотни способности“, се казва в документа.
Руското издание "Важни истории“ събра няколко съобщения от руски военни блогъри, които се оплакват, че военното командване систематично разпуска неофициални руски подразделения за дронове и назначава опитни оператори на БпЛА за пехотни атаки, което води до големи загуби сред тях.
Някои блогъри обясняват, че руското военно командване предпочита атаки на "месо“ с помощта на пехота и няма достатъчно персонал, за да продължи подобни операции.
По думите им някои роти наброяват 90 души, от които само 20 са обикновен щурмов персонал, а останалите са неофициални оператори на дронове, комуникационни специалисти и военнослужещи, които подпомагат евакуацията на загинали и ранени.
Загуба на прикритие
Част от блогърите обаче свързват тази тенденция с неотдавнашните усилия на руското министерство на отбраната за формиране на "съвместни технически батальони за дронове“ и Центъра за напреднали безпилотни технологии "Рубикон“.
Блогърите също така критикуват усилията на руското МО да създаде отделни специализирани "технически батальони за дронове“, позовавайки се на липсата на единна руска комуникационна система, която би позволила на отделните БпЛА да координират тясно действията си с щурмовите части.
Те също така се оплакват, че на руското МО ще отнеме много време, за да установи комуникация между новите централизирани части за дронове и щурмовите части, което ще доведе до временно загуба на прикритие от дронове на руските щурмови части.
"Намаляването на броя на руските специалисти по дронове може също така поне временно да спре операциите, ако руското Министерство на отбраната продължи усилията си за централизация“, обобщават анализаторите, цитирани от Фокус.