Начало Последно добавени Българите луднаха по потенциално отровен суджук, наддават за него в мрежата

Българите луднаха по потенциално отровен суджук, наддават за него в мрежата

от CrimesBG
0 коментара

Продават ни суджук с неизвестен произход на търг във Фейсбук. Там потребителите наддават и този, предложил най-високата цена, бива обявяван за „победител“. Вместо да дойде сушен суджук, който да става за ядене, обаче по пощата получавате суров, пише „Телеграф“.

Прави впечатление, че той е в опаковка, която е без етикети и обозначено съдържание, без посочен производител. Стоката е изпратена чрез куриерска фирма и наложен платеж. При контакт с продавача – Динко Жеков, той обясни, че са сбъркали пратката и ще я смени, но помоли да я изпратим в четвъртък. След това Жеков блокирал клиента в месинджър, така и в социалната мрежа.

Опасност

За коментар бе потърсен председателя на сдружението „За достъпна и качествена храна“ д-р Андрей Велчев. Той препоръча да не консумираме въпросния суджук, защото не се знае какво е вложено в него и има опасност да се отровим.

Спирането на комуникацията от страна на Жеков според него е сигнал, че става дума за измама.

Той призова търговците да предоставят задължително опцията преглед и ако стоката не се хареса на хората, да не се плаща или в другия случай представящият се за производител да връща парите на потребителите.

Д-р Велчев коментира, че все повече са обявите за продажба на всевъзможни хранителни стоки и тях може да открием както в социалната мрежа, така и в платформите за покупко-продажба, като самият той е установил, че там все пак се упражнява контрол и ако някой качва много обяви и не може да докаже, че е производител, то му се спира профилът.

Председателят каза, че преди да купим стока от социалната мрежа, трябва да се преглежда профилът на продавача и ако той е фалшив или събуди съмнение, да не се взима нищо.

Той призна, че сред всички има и реални производители, които имат количества за лична употреба, но част от тях ги продават, а други разполагат с оранжерии и цехове и пласират продукцията си през сайтове, платформи и дори социалната мрежа, но има и прекупвачи, които купуват продукти на промоция и я преетикетират и продават.

Независимо от случая обаче всяка стока трябва да е с етикет и с обозначено съдържание.

Продавачи

Д-р Велчев коментира, че всички подобни опити да се продават плодове, зеленчуци, млечни и месни продукти извън търговски вериги и пазари ощетява честните производители и заобикаля дългогодишния труд на земеделското министерство и БАБХ да има проследяване от производителя до трапезата.

„За да може да се знае, ако има пик на зараза, веднага да разберем откъде е тръгнал проблемът“, заяви той и добави, че НАП може да хване някого, който редовно продава нещо, и в този случай ще го привика да обясни защо продава по този нерегламентиран начин.

Председателят посъветва да бъдем внимателни при покупката на лютеници, кьопоолу, компоти, както и с ранното кисело зеле, особено с червеното, което добива този цвят посредством изкуствен оцветител. Трябва да сме предпазливи и с консервите, тъй като миналата година човек се е разболял от ботулизъм.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.