Начало Последно добавени Инфарктни цифри за данъците на заведенията

Инфарктни цифри за данъците на заведенията

от CrimesBG
0 коментара

Близо 200 млн. лв. повече данъци плащат заведенията в сравнение с 2019 г., след като ДДС за бранша беше намален от 20 на 9%.

Това показва детайлен анализ, направен от сектора за последните години.

В същото време такъв от страна на Министерство на финансите липсва, а в публичното пространство се хвърлят само прогнозни цифри.

По официални данни, получени по Закона за обществена информация – за 2019 г. преките и косвени данъци от заведенията за хранене и развлечения са в размер на 440 млн. лв. Това са осигуровки, данък печалба и ДДС. За 2023 г. сумата е 560 млн.

Прогнозните резултати за 2024 са цифрата да набъбне до 640 млн. лв. За точните данни отново е изпратено искане за достъп до обществена информация, но тъй като следим детайлно ситуацията в сектора, вярваме, че сумата ще е в тези граници.

Според нашия анализ през 2019 г. делът на сивия сектор в бранша е около 50%. Към 2024 е намалял до 20%. Очакванията са до 2 години да се свие между 5 и 8%.

През 2019 г. декларираният оборот е 2,3 млрд. лв.

През 2023 г. е 5,3 млрд. лв. Очаква се за 2024 г. да мине 6 млрд. лв.

Ние отчитаме и инфлацията, която по официални данни за периода е 11%, но видимо ръстът на внесените данъци от сектора е значителен.

В допълнение – средните Осигурителните вноски за 2019 г. в сектора са 330 лв. при 660 лв. среден осигурен праг за страната. За 2023 г. нашият осигурителен доход е 840 лв. при среден за страната 960 лв. Освен това през 2019 г. ние се съгласихме да вдигнем минималния праг над минималната работна заплата, която го настигна едва през миналата година.

Важно е да отбележим, че 2-часовият и 4-часовият работен ден са почти изчезнали в сектора. Служителите се осигуряват на 8 часа. Не твърдим, че няма изключения, но няма как всяко заведение да е под контрола на браншовите асоциации.

Желаем да подчертаем, че в тези цифри не са включени чуждестранните работници. А защо легитимирането на персонал от трети страни е толкова трудно, трябва да отговори държавата.

2024 г. година все още не е приключила, но към НАП, НОИ и Агенцията по заетостта вече са изпратени питания по Закона за достъп до обществена информация и очакваме техния отговор.

Доказахме, че за три години намалена ДДС ставка в сектора се отчитат увеличени заплати, по-висока данъчна основа и повече обороти.

Ние изпълнихме нашия ангажимент към държавата, когато поискахме намалената ставка. Както е в почти всички страни от Европейския съюз, към който с гордост се членим. Отново твърдим, че нашият бранш със сигурност не е най-сивият, но след като получи възможност да се развива и работим нормално, допринесохме допълнително за приходите в държавната хазна.

Бихме желали да подчертаем, че 85 % от бизнеса със заведения е семеен. Това са хора и съдби, които оцеляват в трудната икономическа и политическа обстановка на България. А за последните 4 години политиката на финансовите ни министри не само не стабилизира държавата, но и доведе до 18 млрд. лв. дефицит.

Но когато ние теглим кредити, гарантираме за тях с бизнеса и имуществото си, за което търпим отговорност. Кой обаче ще потърси отговорност на хората, управлявали некадърно държавните финанси през последните години?

Извинете, но не сме съгласни частният семеен бизнес да плаща за нечия некадърност.

Още повече, че анализите, с които доказваме правотата си сочат, че връщане на 20% ДДС за заведенията ще донесе повече вреди на бюджета отколкото ползи.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.