Начало Последно добавени Платиха рекордна сума на транссексуална жена в Китай, лекувана с електрошок

Платиха рекордна сума на транссексуална жена в Китай, лекувана с електрошок

от CrimesBG
0 коментара

Транссексуална жена в Китай спечели рекордно обезщетение от болница, която я е подложила на лечение с електрошок без нейно съгласие.
Народният съд на окръг Чангли в Кинхуандао, град в Хъбей, одобри награда от 60 000 юана (6 552 британски лири) на 28-годишният артист Линг’ер. Тя е записана като мъж по рождение, но се идентифицира като жена. ЛГБТК+ активисти описаха обезщетението, одобрена на 31 октомври, като победа за правата на транссексуалните в Китай.
Линг’ер, която използва псевдоним, каза, че се надява, че нейният случай, който е първият случай на транс лице, спечелило съдебно оспорване срещу използването на практики за лечение с електрошок в Китай, може да помогне на други в LGBTQ+ общността да се ориентират в медицински спорове и да защитят правата си.

"В Китай ситуацията за транссексуалните хора не е много оптимистична", казва тя, цитирана от The Guardian. "Липсва защита за тази група."

Линг’ер е приета в Пета болница на град Кинхуандао през юли 2022 г., след като предходната година разкрива пред родителите си, че е транссексуална. Родителите й били "много против" нейната полова идентичност, разказва Линг’ер, и "чувстваха, че не съм психически стабилна. Затова ме изпратиха в психиатрична болница."
В болницата тя е диагностицирана с “тревожно разстройство и противоречива сексуална ориентация”, въпреки факта, че нейното предполагаемо “разстройство” е свързано с нейната полова идентичност, а не с нейната сексуална ориентация (тя се идентифицира като хетеросексуална). Линг’ер е държана там 97 дни и подложена на седем сеанса на електрошок.
“Това нанесе сериозни щети на тялото ми”, споделя Линг’ер. “Всеки път, когато се подлагах на лечението, припадах… Не се съгласявах с това, но нямах избор.”
Болницата “се опита да ме “поправи”, да ме накара да се съобразя с очакванията на обществото”.
Тя казва, че електрошоковете са причинили продължаващи сърдечни проблеми, които изискват лекарства.
Линг’ер заведе дело срещу болницата, което беше разгледано от съда през август. Тя твърди, че нейните лични права са били нарушени от лечението.
Китайският закон за психичното здраве гласи, че хората не могат да бъдат принудително подлагани на психиатрично лечение, освен ако не са заплаха за безопасността на себе си или на другите.
Дариус Лонгарино, изследовател в Юридическия факултет на Йейл, който се фокусира върху китайското право и гражданското общество, обяснява, че лекари, които прилагат лекарства или използват електрошокови практики за “преобразуване” на гей или транс хора, “използват натрапчиви, вредни лечения, за да лекуват нещо, което не трябва да бъде диагностицирано като цяло”.
Лекарят на Линг’ер заяви през август, че тя може да представлява риск за безопасността на родителите си, ако те се самоубият заради нейната полова идентичност, според информация от китайски медии.
Има малък прецедент за този вид правно оспорване. През 2017 г. гей мъж в провинция Хенан получи 5000 юана, след като беше принуден да остане в психиатрична болница в продължение на 19 дни и да приема лекарства за “лечение” на своята хомосексуалност.
Друго решение от 2014 г. нареди на клиника да плати на гей мъж 3500 юана, след като той съди институцията за това, че го е подложила на хипноза и е използвала електрошокове, за да “излекува” хомосексуалността си. Проблемът в този случай обаче не беше липсата на съгласие, а фалшивата реклама, тъй като съдията реши, че хомосексуалността не е болест, която може да бъде “лекувана”.
Практиките за преобразуване работят в законна сива зона в Китай. През 2001 г. Китай премахна хомосексуалността от официалния списък на психиатричните разстройства, но запази диагнозата за страдание от сексуалната ориентация.

Това остави вратата отворена за психиатрите да рекламират физически и психиатрични средства за "излекуване" на сексуалната ориентация на човек или в случая на Ling'er, полова идентичност.
Въпреки че последната версия на медицинските насоки на Китай премахна тази конкретна диагноза, прилагането и обучението в китайските болници са неравномерни.
Един от малкото лекари в Китай, които работят в здравеопазването на транссексуални лица, който поиска да остане анонимен поради чувствителността на разговорите с чуждестранни медии, казва, че част от проблема е липсата на осведоменост в професията.

Когато болниците приемат транссексуални пациенти, "те не знаят как да ги лекуват. Те смятат, че използването на тези методи, като електрошокове, може да помогне, но всъщност грешат. Те правят този избор поради липсата на знания."
Проучване, публикувано през 2019 г., базирано на проучване сред 385 души, установи, че почти един на всеки пет транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван към практики за “поправяне” от своите родители.
Пета болница в град Кинхуандао отказа коментар.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.