Подкрепата за крайнодесните партии в Европа продължава да расте през 2024 г. Според анализатори тенденцията е обусловена от опасенията за имиграцията, инфлацията и войната в Украйна, предава Voice of America.
Парламентарните избори в Европейския съюз през юни разкриха нарастваща подкрепа за крайнодесните партии в няколко държави членки, въпреки че центристките партии продължават да държат властта в институциите на ЕС в Брюксел.
Льо Пен във Франция
Партията „Национално обединение“ на Марин льо Пен спечели най-голям дял от гласовете на французите на изборите за Европейски парламент с 31%. Тя даде ясно да се разбере амбицията ѝ да спечели властта във Франция. „Готови сме да превърнем страната в нещо по-добро, готови сме да защитаваме интересите на френския народ, да сложим край на масовата имиграция“, заяви Марин льо Пен през юни.
Президентът Еманюел Макрон взе шокиращото решение да разпусне парламента и да свика общи избори. Левите и центристките партии сформираха съюз, за да блокират партията на Льо Пен от властта. Новото правителство загуби вота на доверие в началото на декември.
Драма в Германия
В Германия – най-голямата икономическа сила в Европа – крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ се класира на второ място на изборите за Европейски парламент, поставяйки социалдемократите на канцлера Олаф Шолц на трето място.
„Трябва да се притесняваме от вота за десните популистки партии тук и в други европейски страни“, коментира Шолц през юни. Този призив не беше чут. През септември „Алтернатива за Германия“ за първи път спечели избори в провинция Тюрингия и остана на второ място в Саксония. Според анализатори въпросът за имиграцията е бил от основно значение за успеха на партията. Те смятат, че точно имиграцията и инфлацията са ключови причини за резултата.
Тристранната управляваща коалиция на Германия под ръководството на Шолц се разпадна през ноември. В страната предстоят избори през февруари.
“Алтернатива за Германия” води кампания за намаляване на имиграцията и за спиране на военната подкрепа за Украйна във войната ѝ срещу Русия. „Ние искаме мир в Украйна", бе позицията на Алис Вайдел, лидер на партия „Алтернатива за Германия“, по време на кампанията.
Кордон в Австрия
В Австрия крайнодясната “Партия на свободата” оглави изборите през септември с повече от 28% от гласовете. Всички останали партии изключиха възможността да сформират коалиция с нея. Така тя беше изключена от властта.
Според анализатори през 2025 г. всички погледи ще бъдат насочени към политическите сътресения във Франция и Германия, тъй като Европа се подготвя за завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ през януари, посочва VOA.