Начало Последно добавени Наш топ сеизмолог със страшни думи за Вранча, върна ни към убийствени земетресения

Наш топ сеизмолог със страшни думи за Вранча, върна ни към убийствени земетресения

от CrimesBG
0 коментара

За района на България през последните години се наблюдава умерена сеизмична активност с около 40-50 събития на година с магнитуд над 2,5 по скалата на Рихтер. Това е слаба до умерена активност, като най-силното събитие е от юни месец в района на Асеновград с магнитуд от 4,3.

Това каза в ефира на Радио "Фокус“ ръководителят на Департамента по сеизмология в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН доц. Пламена Райкова.

На територията на съседните ни Гърция и Турция се наблюдава доста по-силна активност, част от която се усеща и у нас, което според специалиста е в рамките на нормалното, тъй като те попадат в Средиземноморската сеизмична зона, втората по активност в света.

"В Гърция през изминалата година се наблюдават по-интензивни събития в района на полуостров Халкидики – има много събития, които са с магнитуд до 4,5-5, а по-силните събития през изминалата година с над 5 по скалата на Рихтер са регистрирани в областта на остров Крит,“ обясни тя и добави, че изключително важна за нас е сеизмична зона Вранча, тъй както там събитията се случват в много голяма дълбочина и се усещат в по-голяма част от Северна България.
В България има 5 сеизмични зони: сеизмогенни зони София, Кресна, които са свързани, Шабла в района на Балчик и Варна, Маришката зона, в която влиза Пловдив и Горна Оряховица.

"Във всяка една от тези зони са се реализирали силни земетресения, като ретроспекцията от 1901 до 1928 г. показва, че на нашата територия са регистрирани 5 земетресения с магнитуд над 6.5.

Земетресение в района на Кресна от 1904 г. е най-едно от най-силните земетресения за континентална Европа през ХХ век.

Това са основните точки, които биха могли да се обособят като сеизмично по-опасни, но те не си взаимодействат помежду си и няма как една структура да спомогне за раздвижването на друга,“ категорична е тя.
Много е трудно да се правят краткосрочни сеизмологични прогнози, посочи още доц. Райкова, като обясни, че в Националния институт по геофизика, геодезия и география се изготвят сеизмични сценарии, които са за по-големи периоди – какво се очаква ако се реализира силно земетресение например в по-големите градове на България.

"Тези прогнози и т.нар. сценарии, които правим, са изключително важни и са много полезни, тъй като те показват кои са слабите страни на строителството и какви могат да бъдат последствията.

Те са много полезни и помагат да предотвратим поне част от това, което може би ще се случи след реализацията на едно такова силно земетресение.“

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.