Известният учен Исак Нютон, чиито открития промениха завинаги физиката и математиката, е оставил зловещо пророчество за края на света. Според изчисленията му, направени през 1704 г., краят на света ще настъпи през 2060 г., съобщава Daily Star.
Въпреки че много пророчества за апокалипсиса са се появявали през годините, рядко учени от ранга на Нютон говорят по тази тема. Според неговите бележки, светът, какъвто го познаваме, ще престане да съществува само след 36 години. Това означава, че голяма част от хората, които сега живеят на планетата, биха могли да станат свидетели на края.
Как Нютон изчислил края на света?
Нютон използвал Библията и други религиозни текстове, за да изчисли точната дата на апокалипсиса. Според него след края ще настъпи „Небесното царство“, а Исус Христос ще се завърне през средата на 21 век, за да царува в продължение на хиляда години.
Бележката на Нютон
Изследователят на творчеството на Нютон, Стивън Снобелен, разкрива, че учените са били запознати с тези предсказания, но едва наскоро информацията е достигнала до по-широката общественост.
Реакции и съвременни прогнози
За мнозина е изненадващо, че Нютон, считан за рационален учен, е приемал толкова сериозно библейските пророчества. Според Снобелен, това е било известно от години, но сега широката публика се сблъсква с тази част от живота на Нютон.
Това е една от многото прогнози за края на света
Интересното е, че и един от водещите съвременни учени, Мартин Рийс, също разглежда възможността за край на човечеството. В своята книга „Нашият последен час“, Рийс твърди, че човечеството има 50/50 шанс да оцелее до края на 21 век. В допълнение, проучвания показват, че почти всеки седми във Великобритания вярва, че ще види края на света.
Какво може да причини апокалипсиса?
Днес темата за края на света е по-актуална отвсякога. С все по-честите новини за заплахата от Трета световна война, нови пандемии и глобални кризи, опасенията на учените и обществото са напълно основателни.
Докато Нютон разглежда религиозни причини за края на света, съвременната наука и обществото все повече се фокусират върху екологичните, политическите и здравните кризи, които могат да доведат до глобален катаклизъм.