Войната на изтощение в Украйна наближава 1 000 дни, като нито една от страните не проявява желание за преговори. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е способен бързо да сложи край на конфликта, въпреки че не уточни как и в чия полза, пише Associated Press, цитирани от "Фокус".
Филипс О’Брайън, професор по стратегически изследвания в университета St. Andrews, отбелязва, че настоящата ситуация влияе на стратегията на Русия в Украйна. Според него Тръмп може да се опита да спре доставките на оръжие за Украйна, което би създало условия за прекратяване на огъня при благоприятни за Русия условия:
“Ако прекратяването на помощта доведе до замразен конфликт, Русия ще се опита да задържи колкото се може повече завзетата територия“.
За Украйна ключовият въпрос при евентуално прекратяване на огъня са гаранциите на Запада, че инвазията няма да се повтори. Без това, според О’Брайън, “прекратяването на огъня ще бъде източник на постоянна нестабилност в Европа.
През август Украйна проведе изненадваща операция в руската Курска област, като превзе стотици квадратни километри. Тази офанзива би могла да бъде важен фактор в преговорите, но тя не попречи на руските сили да продължат да напредват в Източна Украйна.
“Руснаците са готови да платят огромна цена в човешки животи, за да напредват с няколко метра всеки ден“, посочва Джъстин Крамп, ръководител на британската компания Sibylline.
Въпреки ограничените мащаби на военните успехи на Русия през 2024 година – около 2 455 квадратни километра, което е по-малко от 1% от довоенната територия на Украйна – те имат важен психологически ефект.
“Това напомня за първите месеци на войната“, отбелязва украинския анализатор Николай Белесков, “Това се отразява повече на морала, отколкото на реалната сила“.
Украинската офанзива в Курска област поставя нови предизвикателства пред Русия. Капитан Евгений Карас допълва, че боевете в региона помагат за намаляване на силите на противника. “Дори бавното настъпление нанася значителни загуби на руснаците“, изтъква той.
От началото на войната САЩ са предоставили на Украйна военна помощ в размер на над 64 милиарда долара. Украинските военни се притесняват какво ще се случи, ако тази помощ бъде прекратена.
“Храбростта и героизма сами по себе си няма да заместят ресурсите“, коментира украински войник от Донецка област, като отбелязва, че руската пехота е по-многобройна от украинската, като съотношението е 10 към 1.
В условията на продължителна война за президента на Украйна Володимир Зеленски става все по-трудно да мобилизира нови войници.
Без ясни гаранции за сигурност от страна на Запада Украйна рискува да стане жертва на бъдеща руска агресия. Прекратяването на огъня при сегашните условия би създало опасен прецедент, връщайки Европа към епохата, в която границите могат да бъдат променяни със сила.
“Това ще бъде възприето като стратегическо поражение не само за Украйна, но и за Запада“, отбелязва Ричард Конъли от базирания в Лондон мозъчен тръст за отбрана и сигурност Royal United Services Institute (RUSI). Подобен сценарий би могъл да повлияе и на други държави, по-специално за Китай и Индия.
Въпреки всичко украинските военни остават решителни. “Няма да се предадем и ще направим всичко възможно, за да избегнем загубата на още територии“, уверява командир в Запорожка област.
AP с плашещ анализ след 1000 дни война в Украйна
6
предишна публикация