Въпреки лошото време и студените дни през уикенда, нашенците се юрнаха на Коледен шопинг към Одрин. Този турски град, разположен близо до границата с България, е известен със своите изгодни цени и разнообразие от стоки, които привличат множество посетители от нашата страна.
И въпреки завишените цени, заради пазарния туризъм в градчето, улиците, пазарите, складовете и търговските центрове бяха изпълнени с шопинг маниаци, като българската реч преобладаваше във всички краища на Одрин.
Централната улица се пръскаше по шевовете с бързащи българи, едва носещи пълните торби с покупки, пише TrafficNews. Корите за баница са един от най-емблематичните продукти, които българите търсят в Одрин.
Нямаше дама, която да не държи в ръцете си от тестените покупки или кутия с баклава. Специализираните обекти за кори, бяха препълнени с чакащи, а заради събралото се множество майсторите демонстрираха умения, премятайки корите над главите си и точейки по атрактивен начин.
Лудост на пазара
Въпреки, че традиционната българска трапеза е отрупана от местни вкусотии, то и рибният пазар не пустееше. Паламудът и хамсията превличаше вниманието на купувачите, макар и цената да е еквивалентна с тази у нас.
Одрин е известен и със своите текстилни изделия и дрехи. Българите често посещават местните пазари и магазини, за да закупят нови дрехи и аксесоари на достъпни цени.
Особено популярни са кожените якета, пуловерите и шапките, които са подходящи за студените зимни месеци. Най-търсени сред нашенците си остават стоките менте.
Всеки втори бе закупил чанта на световноизвестен дизайнер и то само за 900 или 1000 лири / около 55 лева/ или спортен екип за 40-45 лева – облекла, които имитират известни марки, но на значително по-ниска цена.
Въпреки че качеството може да не е на нивото на оригиналните продукти, те все пак намират своите почитатели сред хората, които искат да обновят гардероба си без да харчат много пари. А и както казват на пазара „кой знае, че е от Одрин“.
Особено продавани са грейките на две спортни марки, които не надвишаваха 600-700 лири / 35-40 лева/.
Пътуванията до Одрин за празничен шопинг са станали традиция за много българи. Освен дрехи, домакините предпочитат складовете на едро, за да заредят хладилниците си с кашкавал, сирене, моцарела и маслини.
„Пилешкото месо е много изгодно, но не и телешкото. Разфасовките са големи, а при повече бройки правят отстъпка“, сподели една от пазаруващите дами пред склад за хранителни продукти. Тя добави, че млечните продукти са в пъти по-евтини от родните, макар вкуса да не същия.
Далавера в Одрин
Разбира се тоалетната хартия , кухненските рола и препаратите за пране и почистване бяха най-търсените в обектите за търговия. Течен препарат за дрехи Ариел се продаваше за 450 лири / 26 лева/ и то най-голямата разфасовка. Препаратите за съдове и таблетките за съдомиялните също се забелязваха по чантите на хората.
Най-атрактивен и пълен с живот традиционно беше Синия пазар. На тържището можеше да се намерят от плодове и зеленчуци, през анцузи и маратонки, до парфюми и пердета.
От всеки край се чуваха приканващите викове на търговци, които презентират дори на български стоките си. Нашенците сериозно пълниха багажниците си с домати, краставици, зелена салата и магданоз.
Патладжан и дори мариновани лозови листа за минути биваха разграбвани от сергиите. Предпочитани стоки още бяха чорапите и пижамите, а маратонките за 20 лева приковаваха силно внимание на мъжката част от пазаруващите.
Одрин е дом на няколко големи търговски центъра, където българите могат да намерят всичко необходимо за коледните подаръци.
Пълни багажници
От дрехи и обувки до електроника и играчки, моловете в Одрин бяха препълнени. Големите намаления по 50 и 60 % бяха като магнит за хората. Опашки се извиха пред касите в магазините на известни марки.
Подобна бе гледката и в популярната турска верига супер маркети. Ориз, олио и брашно , в пъти по-евтини от родните, се взимаха с размах от рафтовете. Всеки втори се запасяваше и със сладости и течен шоколад.
Единствено дългите опашки и сериозното чакане по границите, можеха да помрачат доброто настроение на пазаруващите. На път за България нямаше кола без препълнен багажник и дори стока по задните седалки.
Освен тоалетна хартия на обзорните задни стъкла, много добре си личаха и чантите от местните аптеки, чиито лекарства подбиват пазара на родната фармация.