Defense Express: Къде Русия произвежда ядрените си оръжия? Има едно специално място, което…

Въпреки огромните инвестиции в ядрения арсенал, които според последните публикувани данни достигат почти 10 милиарда долара годишно, руските ядрени сили зависят от ограничен брой критични обекти.

Новият доклад на Пентагона за 2024 г., озаглавен „Ядрени предизвикателства. Нарастващи възможности за стратегическо развитие, конкуренти и регионални съперници“, предоставя подробен списък на големите бизнеси, които подкрепят ядрената програма на Русия. За това пише порталът Defense Express.

Ключовите центрове за ядрени изследвания на Русия се намират в Саров, Нижни Новгородска област, и Снежинск, Челябинска област. Но специално място в структурата на ядрения комплекс заема заводът "Маяк" в Озерск (преди известен като "Челябинск-65"). Това предприятие е създадено през 1948 г. и е специализирано в производството на плутоний, уран и тритий – важни елементи за термоядрени заряди.

Завод "Маяк" в Озерск / Снимка: Defense Express

В Озерск също се строи нов „експериментален“ реактор, който да замени остарелите реактори „Руслан“ и „Людмила“. Въпреки че стартирането на новите съоръжения беше планирано за 2023 г., строителството все още продължава.

Изграждане на друг реактор в Озерск / Снимка: Defense Express

Производството на самите ядрени заряди се извършва в завода "Електрохимприбор" в Лисни и "Приборостроительный завод Росатом" в Трёчгорни. В допълнение, критичните електронни компоненти за тези заряди се доставят от Изследователския институт по автоматизация в Москва.

Друг важен обект, споменат в доклада на разузнаването, е Минно-химическият комбинат в Железногорск, Красноярски край, известен още като „Красноярск-26“.

От съветско време този завод се занимава с производство на плутоний и обработка на ядрени материали, а инфраструктурата му се намира на дълбочина 300 метра под земята.

Минно-химически завод в Железногорск / Снимка: Defense Express

Анализаторите отбелязват, че всички тези съоръжения са построени през 40-те и 50-те години на миналия век, често от ръцете на затворници, и много от тях са разположени под земята на значителна дълбочина, което осигурява допълнителна защита за ядрения потенциал на Русия.

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече