Изборната победа на "системния разрушител“ Доналд Тръмп бележи началото на принципно нова ера за западните страни и бележи най-дълбоката криза на либералната демокрация, пише Der Spiegel в редакционна статия на Дирк Курбювейт, озаглавена "Краят на Запада“.
“Една епоха е към своя край и започва нова. Нищо не символизира това повече от преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Западът загуби водещата си сила, общата основа на ценностите, която отдавна се руши и се разпада.
Разколът е навсякъде, между страните, в обществата. Възходът на десницата в Италия, Франция и Германия. Западът вече не съществува като блок от либерални демокрации“, пише изданието, цитира "Фокус".
В статията се посочва, че западният свят разцъфтява след 1945 г. като реакция на две тоталитарни системи – националсоциализма и сталинизма.
Социална и либерална демокрация
Това беше социална и либерална демокрация. Нейната сила беше в грижата за хората, за отделните личности. Просперитетът за всички чрез социално изравняване и фактическото отсъствие на авторитарни насилия от правителствата направиха Запада привлекателен през първите десетилетия след войната.
Западните страни се сближиха в НАТО. Националните граници станаха порести и в някои случаи изчезнаха напълно. Интернационализация, Европейски съюз, космополитизъм.
“Но това хубаво време, въпреки някои недостатъци, за съжаление приключи“, пише Der Spiegel.
Това, което започна толкова обещаващо, може да завърши с Доналд Тръмп, системният разрушител.
В либералните демокрации прогресът първоначално е социален прогрес. Но тези промени не бяха съпроводени от правилни мерки. Лявоцентристките политици, по-специално демократите в САЩ, ГСДП или Зелените в Германия, не са взели предвид в достатъчна степен, че въпросът за справедливостта изчезва при опасения за социален упадък, дори когато има високо ниво на споделен просперитет.
Изглеждаше, че ляволибералните партии не се интересуваха от работниците. Високата цена на живота се смята за една от основните причини за победата на Тръмп.
Ключово подценяване
Либералдемократите също подцениха колко важна остава националната идея. С изчезването на Съветския съюз Западът загуби най-важната си кауза за единство. Без натиск за обединение умовете на много хора постепенно се върнаха към собствените им национални групи. Да защитава не Запада като цяло, а собствената си нация.
Имигрантите все повече се възприемаха като заплаха. Либералните демокрации също обърнаха твърде малко внимание на тези промени. И това също даде предимство на Тръмп.
Страхът от война и авторитарното управление първоначално позволиха на тези на власт да държат западните общества и държави заедно. Когато тази връзка се разпадна, либералните демократи не успяха умело да оформят следвоенния период. Те загубиха големи части от обществото, които сега дори се чувстват по-комфортно с авторитарни политици.