Украйна подготвя „план за победа във войната“, предназначен за администрацията на Доналд Тръмп. В него се предлагат потенциални бизнес сделки, достъп до ресурси и разполагане на войски.
Всичко това е с цел да се повлияе на новоизбрания американски президент, известен с прагматичния си подход към сделките, пише Financial Times.
Съюзниците на Украйна в Европа и Съединените щати, включително висши републиканци, посъветваха украинския президент Володимир Зеленски как най-добре да се представят предложения за насърчаване на сътрудничеството с Киев, вместо да се отказва жизненоважна помощ за страната, казаха украински и европейски служители, цитирани и от UNIAN.
Предложенията произтичат от опасенията, че Доналд Тръмп може бързо да сключи мирно споразумение с Русия, което на практика ще лиши Украйна от западна подкрепа.
„Планът за победа“ на Украйна
Планът за победа на Володимир Зеленски, изготвен за Тръмп, очертава две ключови идеи, които са представени на бъдещия американски държавен глава още през септември на среща в Ню Йорк.
Една от тях е предложение за замяна на част от американските войски в Европа с украински сили след края на войната.
Втората идея, разработена от републиканския сенатор Линдзи Греъм, който е близък до Тръмп, ще включва споделяне на критичните природни ресурси на Украйна със западните партньори.
Тръмп се е „заинтересувал“ от тези точки, според човек, запознат със срещата.
Освен това украинските бизнес лидери обсъждат с правителството възможността да дадат на Тръмп правомощия за „проверка на инвестициите“, което ще му позволи да контролира кой може да инвестира в Украйна. Една идея, описана като „ABC – всеки, но не и Китай“, може да бъде привлекателна за Тръмп, защото ще замени китайските доставчици в Украйна с американски.
Идеите разработени още през лятото
Зеленски още преди дни разкри, че е имал чудесен първи разговор с победителя на изборите в САЩ Доналд Тръмп, но все пак в Киев се опасяват, че военната подкрепа на американците може да „пресъхне“, след заемането на поста от републиканеца.
Европейските служители са загрижени, че преговорите, водени от Тръмп, могат да ги изключат и да засегнат бъдещата сигурност на Европа. Западните съюзници се въздържат от активна подкрепа на „плана за победа“, по-специално по отношение на предложенията за приемане на Украйна в НАТО и предоставяне на по-модерни оръжия.
Човек, участващ в планирането, призна:
„Украйна започна да формулира тези предложения през лятото, за да подобри позицията си, преди Тръмп да успее да изложи своята“.
Украйна се надява Тръмп да се съгласи с предложенията, направени специално за него.
Александър Мережко, председател на комисията по външни работи на Върховната рада, нарече подхода „мъдра стъпка, за да покаже, че Украйна не е бреме за Запада“.
„Тръмп иска да бъде победител, а не губещ, за да стане победител, той трябва да покаже на Путин своето място“, добави Мережко.
Киев обмисля да смени посланика си във Вашингтон, за да успокои екипа на Тръмп. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, републиканец, призова Оксана Маркарова да бъде сменена, след като тя се срещна с демократите по време на посещението на Зеленски в завод за боеприпаси през септември. Тази позиция беше предложена на Дмитрий Кулеба, но той отказа.
Русия е „отворена за диалог“
Междувременно руският президент Владимир Путин похвали идеите на Тръмп за евентуално мирно споразумение, като отбеляза, че е готов за преговори с новоизбрания президент на САЩ, преди той да встъпи в длъжност.
Западни служители обаче казват, че Русия вероятно ще започне преговори с максималистична позиция, подобна на тази, която заемаше преди войната.
Професорът от Московското висше училище по икономика Дмитрий Тренин смята, че Русия е „отворена за диалог“, ако Тръмп предложи нещо, което да отговаря на интересите на Русия по отношение на Украйна.
Западни служители смятат, че този път Русия може да използва военното си предимство, за да извлече повече отстъпки.
Кирил Дмитриев, ръководителят на инвестиционния фонд на Кремъл, който преди това е водил задкулисни преговори с обкръжението на Тръмп, изрази надежда за установяване на диалог. „Всеки диалог е по-добър от липсата на диалог“, каза той.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!