Официалната среща между лидерите на Китай и Индия в рамките на форума на върха на БРИКС беше първата от пет години , последвана от споразумение за патрули по спорната граница на двете държави. Москва допринесе за това, пише Financial Times.
Си Дзинпин и Нарендра Моди проведоха първата си официална двустранна среща, отбелязвайки ясно затопляне на отношенията между съседните ядрени държави.
Срещата между двамата в рамките на форума на върха на лидерите на БРИКС в Казан в сряда дойде дни след като двете страни обявиха споразумение за патрули по спорната граница, където имаше смъртоносни сблъсъци преди четири години.
Китайският президент използва срещата си с индийския премиер, за да призове за сътрудничество между държавите като “две големи развиващи се страни и важни членове на Глобалния юг”.
След миналогодишния демарш на Г-20 в Ню Делхи очевидната добра воля на Си показа неговата положителна перспектива за разрешаване на дългогодишни спорове.
Въпреки дипломатическото охлаждане, Китай надмина САЩ като най-големият източник на внос за Индия, с голям излишък в полза на Пекин.
С други думи, първата допирна точка – икономиката – е открита. Споразумението за патрули беше подготовка за срещата между двамата лидери.
А Русия предостави трибуна и осигури приятелска атмосфера, пише изданието.
Това нямаше как да не се отрази на резултата, след като беше възможно да се постигне среща на двамата държавни глави в Руската федерация.
След разговорите и двамата лидери потвърдиха, че стабилните, предвидими и приятелски двустранни отношения между Индия и Китай, като две съседни и най-големи държави на земята, ще имат положително въздействие върху регионалния и глобален мир и просперитет.
Превод и редакция: БЛИЦ