IT секторът им диша прахта: Този бранш дава най-големите заплати, а търсят десетки хиляди служители

Един бранш вече бие ІТ сектора по заплати. Липсата на кадри рязко вдигна възнагражденията в строителството.

Около 18 000 квалифицирани специалисти ще се търсят в следващите 3-5 години.

Строителният сектор генерира приходи от 28.5 милиарда лева през 2023 г. и планира капиталови разходи от 10 – 11 милиарда лева до 2026 г., но предизвикателството е недостига на кадри.

Строителните специалисти взимат между 5000 и 7000 лв., а за определени, специфични, дейности може да надхвърлят и 10 000 лв. месечно, сочат данните, изнесени на форума "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", иницииран от "Главболгарстрой".

По време на събитието бяха предложени възможности за задълбочено разглеждане на важни въпроси, свързани със състоянието на пазара, търсенето на кадри и новите технологични тенденции.

Сред ключовите теми беше необходимостта от разширяване на дуалното обучение, което да позволи на студентите и учениците да придобият практически опит още по време на обучението си.

Министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков представи данни за текущите програми за подготовка на специалисти. Той посочи колко важно е сътрудничеството между държавата и бизнеса за адаптиране на образователните програми към нуждите на пазара. По думите му над 6800 ученици от 8. до 12. клас изучават строителство и архитектура.

"Нужни са последователни действия, както за продължаващо увеличение на техния брой, така и за технологичното и иновативното развитие на професиите", каза проф. Цоков. Според него много важна стъпка за развитието на професионалното образование и обучение е приемането на държавни стандарти и нови учебни програми, по които бъдещите специалисти да се подготвят.

Финансови ресурси

Въпреки че секторът разполага със значителни финансови ресурси, основните предизвикателства пред него остават икономическата несигурност и липсата на квалифицирана работна ръка, особено в областите на инфраструктурата и съоръженията, каза икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Подготвеният от ИПИ анализ за сектора показва, че през 2023 г. са били наети 131 000 строители. Това е 5.9 на сто от всички заети в икономиката.

В строителството на сгради работят 50 000 души, в специализираните дейности – 47 000, а в строителство на съоръжения – 33 000.

През 2023 г. в по-малките компании средната заплата е 1931 лева, а при големите (с над 250 наети) достига 2536 лева през 2023 г. или 63% над средната за сектора.

Колегата му Лъчезар Богданов коментира, че специалистите в строителния сектор вече се конкурират по заплати с тези в ИТ сектора. Заради недостига кадрите на средно управленско ниво в строителството вече взимат между 5000 и 7000 лв. заплата, посочи Богданов.

Главният изпълнителен директор на "Главболгарстрой Холдинг" Емил Ангелов заяви, че въпреки промените в технологиите и процесите, хората остават основата на строителния сектор. С поглед към историята на компанията от 55 години, той отбеляза, че устойчивостта на човешкия фактор и знанията на екипа са незаменими, независимо от развитието на технологиите.

По думите му една голяма строителна компания като "Главболгарстрой" има нужда от много и разнородни кадри, не са само специализирани строителни работници и инженери.

"Миксът от специалисти е толкова голям, че има място за всеки. Една голяма строителна компания предлага ветрило от възможности за реализация", каза Емил Ангелов, цитиран от Стандарт.

Related posts

Голяма радост за Деси Стоянова ВИДЕО

Британски генерал изригна: Готови сме да се бием с Путин в Източна Европа още “тази вечер”!

В Белград смятат: Кога ще ги стигнем българите?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече